Shrewsbury Masters New Year Gala 2008 - 05/01/2008
Gala Results


 

Event 1  Women 18-24 100 SC Meter IM

          Name                                     Age  Team                                      Seed Time        Finals Time              Points

 

      8  5-3 Kate Summerfield            21  Kettering Swimming Club                1:32.50            1:31.96                     1

      9  5-6 Charlotte Howard             19  Etwall Eagles SC                           1:32.00            1:32.90                     1

      6  8-3 Celste Collins                  20  Halesowen Swimming Club             1:24.64            1:27.72                     1

      7  8-4 Christine Keane               22  Halton Swimming Club                   1:23.23            1:28.11                     1

      4  9-1 Sarah Griffith                    23  Mold Masters                                1:22.00            1:18.92                     1

      5  9-3 Sarah Jane Burns            19  Mold Masters                                1:22.24            1:21.64                     1

      2  10-1 Kate Almond                  19  Shrewsbury Masters                      1:15.00            1:16.35                     3

      1  11-3 Hannah Shepherd          18  Shrewsbury Masters                      1:10.98            1:15.39                     5

      3  11-4 Emma Whittingham      20  Shrewsbury Masters                      1:15.00            1:17.03                     2

 

Event 1  Women 25-29 100 SC Meter IM

      1  8-1 Louisa Wallace                27  Kettering Swimming Club                1:25.00            1:23.82                     5

 

Event 1  Women 30-34 100 SC Meter IM

      5  5-1 Tracy Waldron                 30  Halton Swimming Club                   1:32.00            1:31.01                     1

      6  5-2 Karen Burton                   33  Camp Hill Edwardians SC               1:35.08            1:31.74                     1

      3  6-1 Suzanna Heppenstall      30  Mold Masters                                1:30.00            1:24.84                     2

      4  7-5 Karen Brennan                32  Shrewsbury Masters                      1:26.50            1:27.75                     1

      2  8-2 Grace Chillingworth         32  Shrewsbury Masters                      1:23.00            1:24.09                     3

      1  11-2 Helen Rolle                    33  Etwall Eagles SC                           1:13.59            1:14.96                     5

 

Event 1  Women 35-39 100 SC Meter IM

      7  4-1 Sue Jones                        38  Cinderford & District SC                  1:36.00            1:34.05                     1

      8  4-2 Rebecca Piggott              39  Halesowen Swimming Club             1:35.98            1:35.23                     1

      4  6-2 Sue Marsh                       37  Halton Swimming Club                   1:28.01            1:25.53                     1

      6  6-5 Rachel Atkinson               36  Oakengates & District                    1:30.06            1:29.47                     1

      3  7-1 Anne-Marie Harrison        35  Loughborough Town                       1:26.50            1:24.53                     2

      5  7-6 Nikki Dand                        38  Halton Swimming Club                   1:25.31            1:29.44                     1

      1  10-3 Jacqui Graham              36  Etwall Eagles SC                           1:18.33            1:17.69                     5

      2  10-4 Sarah Gilman                 36  Etwall Eagles SC                           1:22.00            1:22.94                     3

 

Event 1  Women 40-44 100 SC Meter IM

      6  1-1 Kim Owston                     41  Cinderford & District SC                  2:01.49            1:51.63                     1

              51.52   1:00.11

      7  1-2 Melissa Thomas              40  Shrewsbury Masters                      2:15.00            1:57.57                     1

              59.66      57.91

      8  2-4 Jacqueline Farrow           44  Kettering Swimming Club                1:59.86            1:58.70                     1

      5  6-3 Jancis Vaughan               43  Shrewsbury Masters                      1:29.00            1:27.91                     1

      4  7-4 Susan Clarke                   41  Oakengates & District                    1:27.31            1:26.03                     1

      2  9-2 Anne Bramm                   40  Spencer Swim Team                      1:22.30            1:19.94                     3

      3  9-4 Deb Loftus                       42  Etwall Eagles SC                           1:22.86            1:23.73                     2

      1  10-2 Sandra Jones                44  Gloucester Masters SC                  1:18.00            1:16.52                     5

 

Event 1  Women 45-49 100 SC Meter IM

      5  3-1 Fiona Johnson                 47  Loughborough Town                       1:43.00            1:41.15                     1

      7  3-2 Anne Seager                    47  Cinderford & District SC                  1:50.00            1:45.99                     1

      6  4-4 Janet Briggs                     49  Etwall Eagles SC                           1:41.95            1:44.25                     1

      4  5-4 Claire Collins                   45  Halesowen Swimming Club             1:35.55            1:32.43                     1

      3  7-3 Elaine Seager                  45  Loughborough Town                       1:25.04            1:24.79                     2

      2  10-5 Carolyn Riley                 47  Cleethorpes & District SC               1:20.70            1:23.65                     3

      1  11-1 Judy Hattle                     48  Carlisle Masters                             1:12.98            1:13.54                     5

 

Event 1  Women 50-54 100 SC Meter IM

      6  2-3 Mair Martin                       50  Arfon Masters                                1:55.00            1:56.43                     1

                                            4.81

(Event 1  Women 50-54 100 SC Meter IM)

      5  3-4 Barbara Cole                   52  Shrewsbury Masters                      1:49.50            1:47.05                     1

      4  5-5 Alison Wilson                   54  Shrewsbury Masters                      1:35.00            1:32.52                     1

      2  6-4 Pippa Jones                     51  Shrewsbury Masters                      1:30.00            1:28.54                     3

      3  6-6 Anne Borne                      54  Camp Hill Edwardians SC               1:28.85            1:30.60                     2

      1  9-5 Ruth Lowe                       51  Etwall Eagles SC                           1:23.00            1:23.83                     5

 

Event 1  Women 55-59 100 SC Meter IM

      4  1-3 Coral Lord                        57  Cinderford & District SC                  2:20.00            2:06.02                     1

           1:02.30   1:03.72

      5  2-5 Pat Jones                         59  Oswestry Otters SC                       2:00.00            2:06.06                     1

                                            8.45

      6  2-6 Melanie Oldacre               56  Shrewsbury Masters                      1:56.00            2:20.88                     1

      3  3-3 Jackie Hughes                 55  Lindum Mink SC                            1:42.58            1:46.58                     2

      2  4-3 Jan Albin                          58  Arfon Masters                                1:37.00            1:36.85                     3

      1  7-1 Kath Tunnicliffe                56  Wolverhampton Masters                 1:25.00            1:24.53                     5

 

Event 1  Women 60-64 100 SC Meter IM

      1  2-1 Sue Davies                      61  Shrewsbury Masters                      1:58.00            1:55.84                     5

      2  2-2 Pat Wall                           60  Shrewsbury Masters                      1:57.00            1:55.91                     3

 

Event 1  Women 80-84 100 SC Meter IM

      1  1-4 Kathleen Grimmer           80  Liverpool & District Asa                  2:20.00            2:23.86                     5

           1:09.39   1:14.47

      2  1-5 Kathy Clapp                     84  Connahs Quay Swimming Club       3:00.00            3:04.75                     3

           1:28.39   1:36.36

 

Event 2  Men 25-29 25 SC Meter Butterfly

      1  1-1 Tom Shaw                       25  Loughborough Town                               NT               12.92                     5

 

Event 2  Men 30-34 25 SC Meter Butterfly

      1  6-2 James Bainbridge            34  Camp Hill Edwardians SC                  15.00               13.99                     5

      2  6-3 Chris Gubb                      30  Loughborough Town                          14.00               14.86                     3

 

Event 2  Men 35-39 25 SC Meter Butterfly

      2  3-2 Mark Ashworth                 38  Mold Masters                                   18.00               15.67                     3

      1  4-2 Niel McDonnell                 37  Halton Swimming Club                      18.00               15.54                     5

 

Event 2  Men 40-44 25 SC Meter Butterfly

      7  1-3 Eric Stannard                   41  Shrewsbury Masters                         25.00               19.37                     1

      2  4-1 James Mc L                     42  Shrewsbury Masters                         18.00               15.12                     3

      4  4-3 Mick Kingsbury                43  Loughborough Town                          17.00               16.32                     1

      6  4-4 N Potts                             40  Shrewsbury Masters                         17.00               19.01                     1

      3  5-1 Stewart Bedford               44  Shrewsbury Masters                         16.50               15.51                     2

      5  5-3 Johnathan Cleaton           40  Oswestry Otters SC                          16.60               18.58                     1

      1  6-1 Carl Barkley                     43  Halton Swimming Club                      13.59               12.89                     5

 

Event 2  Men 45-49 25 SC Meter Butterfly

      3  2-4 Chris Myles                      45  Shrewsbury Masters                         21.00               19.54                     2

      1  3-1 Jeremy Griffiths               46  Mold Masters                                   18.15               15.29                     5

      2  3-4 Howard Farrow                45  Kettering Swimming Club                   20.00               16.85                     3

 

Event 2  Men 50-54 25 SC Meter Butterfly

      2  2-1 Stuart Altman                   50  Shrewsbury Masters                         21.00               18.27                     3

      1  5-2 David Burchell                 53  Mold Masters                                   16.50               15.90                     5

 

Event 2  Men 55-59 25 SC Meter Butterfly

      2  1-2 A Howley                          58  Mold Masters                                   23.00               18.74                     3

      3  2-6 Ray Marshall                    59  Halton Swimming Club                      20.70               25.32                     2

      1  3-3 N Hodkinson                    55  Stalybridge SC                                 18.00               16.75                     5

 

Event 2  Men 60-64 25 SC Meter Butterfly

      3  1-5 Richard Milner                  61  Etwall Eagles SC                              26.00               27.02                     2

      2  2-5 Allan Wilson                     60  Shrewsbury Masters                         21.00               20.68                     3

      1  3-5 Roy Butterworth               64  Newton Hall  |blackpool SC                19.06               18.46                     5

 

Event 2  Men 65-69 25 SC Meter Butterfly

      1  2-2 Bob Scaiff                        66  Shrewsbury Masters                         21.50               18.43                     5

 

Event 2  Men 70-74 25 SC Meter Butterfly

      1  2-3 Don Leatherbarrow          70  Cinderford & District SC                     21.00               19.36                     5

 

Event 2  Men 80-84 25 SC Meter Butterfly

      1  1-4 Ted Hoy                           80  Shrewsbury Masters                         25.00               26.08                     5

 

Event 3  Women 18-24 25 SC Meter Backstroke

      1  4-2 Christine Keane               22  Halton Swimming Club                      19.39               19.35                     5

      2  5-2 Celste Collins                  20  Halesowen Swimming Club                18.21               20.34                     3

 

Event 3  Women 25-29 25 SC Meter Backstroke

      1  4-4 Rebecca Johnson           27  Loughborough Town                          19.88               19.70                     5

 

Event 3  Women 30-34 25 SC Meter Backstroke

      2  1-1 Suzanna Heppenstall      30  Mold Masters                                   35.00               19.97                     3

      3  1-2 Anita Linton                      30  Wombourne                                      27.53               26.18                     2

      1  2-1 Tracy Waldron                 30  Halton Swimming Club                      23.00               19.89                     5

 

Event 3  Women 35-39 25 SC Meter Backstroke

      4  3-1 Sue Marsh                       37  Halton Swimming Club                      22.00               20.35                     1

      6  3-2 Rebecca Piggott              39  Halesowen Swimming Club                22.50               21.18                     1

      7  3-6 Lisa Evans                       39  Oswestry Otters SC                          22.45               22.22                     1

      2  4-1 Sarah Gilman                   36  Etwall Eagles SC                              19.50               19.33                     3

      3  4-4 Anne-Marie Harrison        35  Loughborough Town                          19.87               19.70                     2

      5  4-6 Sue Jones                        38  Cinderford & District SC                     21.00               20.47                     1

      1  5-1 Jacqui Graham                36  Etwall Eagles SC                              18.00               17.39                     5

 

Event 3  Women 40-44 25 SC Meter Backstroke

      1  2-2 Kim Owston                     41  Cinderford & District SC                     25.00               23.80                     5

      2  2-4 Linda Mellor                      43  Etwall Eagles SC                              26.00               24.81                     3

 

Event 3  Women 45-49 25 SC Meter Backstroke

      1  3-3 Claire Collins                   45  Halesowen Swimming Club                21.12               21.65                     5

      2  3-4 Anne Seager                    47  Cinderford & District SC                     22.00               21.89                     3

      3  3-5 Fiona Johnson                 47  Loughborough Town                          22.00               21.94                     2

 

Event 3  Women 50-54 25 SC Meter Backstroke

      2  2-5 Mair Martin                       50  Arfon Masters                                   24.00               26.52                     3

      1  4-3 Pippa Jones                     51  Shrewsbury Masters                         20.00               19.52                     5

 

Event 3  Women 55-59 25 SC Meter Backstroke

      2  1-4 Melanie Oldacre               56  Shrewsbury Masters                         26.00               27.34                     3

      3  1-5 Pat Jones                         59  Oswestry Otters SC                          28.00               29.44                     2

      1  2-3 Lynn Yule                         55  Arfon Masters                                   23.00               24.66                     5

 

Event 3  Women 60-64 25 SC Meter Backstroke

      1  1-3 Pat Wall                           60  Shrewsbury Masters                         28.00               26.57                     5

 

Event 4  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly

      1  6-4 David Dowsett                 22  Loughborough Town                          29.98               30.79                     5

 

Event 4  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly

    ---  1- Tom Shaw                         25  Loughborough Town                               NT             X28.02

      4  4-5 Daniel Malcolm                26  Shrewsbury Masters                         34.87               34.30                     1

      3  5-1 Simon Cunningham         28  Oswestry Otters SC                          31.70               30.33                     2

      1  6-1 Carl Shaw                        28  Loughborough Town                          28.50               27.62                     5

      2  6-2 David Holland                   27  Etwall Eagles SC                              28.93               29.01                     3

 

Event 4  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly

      2  3-3 Andrew Johnson              34  London University                              36.00               35.35                     3

      1  5-3 Chris Rolle                       34  Etwall Eagles SC                              31.88               32.97                     5

      3  5-5 Andrew Old                      32  Bebbington                                       32.50               36.01                     2

    ---  5- Steven Chambrlain            31  Etwall Eagles SC                              32.00                   DQ

 

Event 4  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly

      2  3-1 Paul Ingle                         37  Etwall Eagles SC                              35.56               34.07                     3

      1  5-2 Karl Harrison                    38  Loughborough Town                          32.32               31.34                     5

 

Event 4  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly

      3  1-1 Richard Searle                 44  Gloucester Masters SC                  1:11.87               31.65                     2

                                          11.36

      5  2-2 Oggy East                        41  Arfon Masters                                   40.00               41.76                     1

      4  3-3 Mark Turton                      42  Halesowen Swimming Club                36.30               35.35                     1

      1  6-3 Carl Mann                        40  Etwall Eagles SC                              28.50               29.68                     5

      2  6-6 Steve Conway                 44  Loughborough Town                          31.00               31.61                     3

 

Event 4  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly

      6  2-3 A Windsor                        46  Shrewsbury Masters                         38.00               42.87                     1

      4  3-2 Brian Bradley                   48  Cinderford & District SC                     37.00               35.11                     1

      5  3-6 Mike Watton                     49  Shrewsbury Masters                         37.20               37.20                     1

      2  4-2 Peter Hayward                 49  Dt's                                                  33.00               33.11                     3

      3  4-6 Nigel Leaver                     47  Shrewsbury Masters                         35.00               34.35                     2

      1  6-5 Rob French                      48  Brighton Dolphin SC                          31.59               31.41                     5

 

Event 4  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly

      1  4-3 Martyn Finney                  50  Wolverhampton Masters                    34.50               33.96                     5

 

Event 4  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly

      3  2-1 Alan Rowson                   59  Trafford Swimming Club                     38.30               36.94                     2

      2  3-5 Richard Davies                55  Mold Masters                                   37.00               36.48                     3

      1  4-1 Derek Booth                     59  Halton Swimming Club                      32.62               33.06                     5

 

Event 4  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly

      1  4-4 Eric Hodgson                   61  Wrexham                                         34.20               34.07                     5

      2  5-4 Bernard Wills                   61  Camp Hill Edwardians SC                  32.00               35.66                     3

 

Event 4  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly

      1  1-2 V Parfrement                   66  City of Chester                                  54.00               44.90                     5

 

Event 4  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly

      1  1-3 John Anderson                 71  Trafford Swimming Club                     58.05               56.32                     5

      2  1-5 Richard Skerrett              73  Camarthen Masters                        1:20.00            1:20.87                     3

 

Event 4  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly

      1  1-4 Brian Shenstone              75  City of Chester                               1:02.00            1:03.75                     5

                                          46.13

 

Event 5  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke

      4  4-5 Kate Summerfield            21  Kettering Swimming Club                   40.67               42.47                     1

      5  4-6 Charlotte Howard             19  Etwall Eagles SC                              42.00               42.88                     1

      2  5-3 Sarah Griffith                    23  Mold Masters                                   38.46               37.73                     3

      1  6-1 Kate Almond                    19  Shrewsbury Masters                         33.60               33.98                     5

      3  6-6 Sarah Jane Burns            19  Mold Masters                                   36.52               37.91                     2

 

Event 5  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke

      1  6-5 Rachel Clarke                  27  Loughborough Town                          36.78               37.66                     5

 

Event 5  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke

      3  2-1 P Mahiques                      34  Shrewsbury Masters                         52.00               45.72                     2

      4  3-2 Karen Burton                   33  Camp Hill Edwardians SC                  48.25               46.93                     1

      2  5-4 Karen Brennan                32  Shrewsbury Masters                         38.50               39.24                     3

      1  6-4 Helen Rolle                      33  Etwall Eagles SC                              36.99               37.06                     5

 

Event 5  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke

      2  3-1 Rachel Atkinson               36  Oakengates & District                       46.00               43.67                     3

      1  4-3 Nikki Dand                        38  Halton Swimming Club                      39.59               41.82                     5

 

Event 5  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke

      4  2-4 Jacqueline Farrow           44  Kettering Swimming Club                   57.19               57.30                     1

      3  4-2 Anne Bramm                   40  Spencer Swim Team                         39.70               39.60                     2

      2  5-1 Sandra Jones                  44  Gloucester Masters SC                     37.90               37.15                     3

      1  6-3 Deb Loftus                       42  Etwall Eagles SC                              36.56               36.95                     5

 

Event 5  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke

      4  2-2 Janet Briggs                     49  Etwall Eagles SC                              51.59               54.01                     1

      3  3-4 Sarah Lereshe                 49  Camp Hill Edwardians SC                  45.01               53.12                     2

      2  4-4 Elaine Seager                  45  Loughborough Town                          42.22               42.16                     3

      1  6-2 Judy Hattle                       48  Carlisle Masters                                35.21               35.52                     5

 

Event 5  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke

      2  1-1 Louise Jones                   54  Arfon Masters                                   59.00               55.71                     3

      1  5-2 Ruth Lowe                       51  Etwall Eagles SC                              38.50               37.52                     5

 

Event 5  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke

      3  1-2 Coral Lord                        57  Cinderford & District SC                  1:20.00            1:02.24                     2

      2  3-3 Jan Albin                          58  Arfon Masters                                   48.00               47.96                     3

      1  4-1 Kath Tunnicliffe                56  Wolverhampton Masters                    39.00               38.16                     5

 

Event 5  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke

      1  2-3 Sue Davies                      61  Shrewsbury Masters                         56.00               55.84                     5

 

Event 5  Women 80-84 50 SC Meter Backstroke

      1  1-3 Kathleen Grimmer           80  Liverpool & District Asa                  1:03.00            1:07.35                     5

 

Event 6  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly

      1  3-1 Rob Small                        29  Perry Beeches Triple S SC             1:02.50            1:05.57                     5

              29.92      35.65

      2  3-5 Mark Higgins                    29  Halton Swimming Club                   1:10.00            1:13.59                     3

              32.66      40.93

 

Event 6  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly

      1  3-3 James Emery                  31  Shrewsbury Masters                      1:11.50            1:07.82                     5

              31.94      35.88

 

Event 6  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly

      2  1-1 Clive Smith                      39  Etwall Eagles SC                           1:40.00            1:34.68                     3

              43.38      51.30

      1  3-2 Neil Kemp                        39  Spencer Swim Team                      1:08.62            1:07.20                     5

              30.67      36.53

 

Event 6  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly

      1  3-4 Andrew Gristwood           44  Cleethorpes & District SC               1:11.80            1:13.06                     5

              34.53      38.53

 

Event 6  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly

      1  2-2 Mark Jones                      48  Everton Swimming Association       1:15.00            1:15.13                     5

              35.11      40.02

 

Event 6  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly

      1  2-3 David Morris                     52  Shrewsbury Masters                      1:16.00            1:16.08                     5

              34.46      41.62

 

Event 6  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly

      1  2-1 Graham Pearson             56  Carlisle Masters                             1:14.00            1:12.86                     5

              33.88      38.98

      2  3-6 Mike McCartney               55  Shrewsbury Masters                      1:14.00            1:18.27                     3

              36.20      42.07

 

Event 6  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly

      1  2-4 Graham Padgett              61  Warrington Warriors SC                  1:20.00            1:22.54                     5

              36.49      46.05

      2  2-5 Chris Burge                     60  Shrewsbury Masters                      1:26.00            1:22.74                     3

              38.24      44.50

 

Event 6  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly

      1  1-2 Maurice McDonald           70  Liverpool & District Asa                  2:18.50            2:20.71                     5

           1:05.47   1:15.24

 

Event 6  Men 75-79 100 SC Meter Butterfly

      1  1-3 Baz Owen                        78  Arfon Masters                                2:52.06            2:52.24                     5

           1:20.64   1:31.60

 

Event 7  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke

      1  3-1 Hannah Shepherd            18  Shrewsbury Masters                      1:08.13            1:15.65                     5

              36.79      38.86

 

Event 7  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke

      1  3-3 Louisa Wallace                27  Kettering Swimming Club                1:24.50            1:23.76                     5

              40.65      43.11

 

Event 7  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke

      1  3-2 Grace Chillingworth         32  Shrewsbury Masters                      1:26.00            1:23.24                     5

              40.31      42.93

 

Event 7  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke

      1  2-1 Susan Clarke                   41  Oakengates & District                    1:27.69            1:27.64                     5

              42.35      45.29

      2  2-4 Jancis Vaughan               43  Shrewsbury Masters                      1:42.00            1:33.91                     3

              45.54      48.37

 

Event 7  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke

      2  1-1 Bridget Edwards              48  Arfon Masters                                2:05.00            1:56.18                     3

              55.65   1:00.53

      1  2-2 Carolyn Riley                   47  Cleethorpes & District SC               1:27.00            1:27.88                     5

              43.19      44.69

 

Event 7  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke

      3  1-2 Barbara Cole                   52  Shrewsbury Masters                      1:56.00            1:58.36                     2

              55.36   1:03.00

      2  2-3 Alison Wilson                   54  Shrewsbury Masters                      1:30.00            1:28.55                     3

              42.90      45.65

      1  3-4 Anne Borne                      54  Camp Hill Edwardians SC               1:24.72            1:28.25                     5

              42.23      46.02

 

Event 7  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke

      1  2-5 Jackie Hughes                 55  Lindum Mink SC                            1:48.58            1:50.05                     5

              53.37      56.68

 

Event 7  Women 80-84 100 SC Meter Backstroke

      1  1-3 Kathy Clapp                     84  Connahs Quay Swimming Club       2:40.00            2:39.69                     5

           1:16.83   1:22.86

 

Event 8  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay

      1  3-1 Loughborough Town                   A                                                     NT            1:55.04                   10

              32.33      31.57      28.13      23.01

      2  3-2 Etwall Eagles SC                        A                                                     NT            2:05.27                     6

            1) David Holland M27              2) Chris Rolle M34                 3) Carl Mann M40                  4) Steven Chambrlain M31

              32.87      34.55      29.82      28.03

      3  3-3 Loughborough Town                   B                                                     NT            2:15.45                     4

            1) David Dowsett M22             2) Eddie Bakewell M42           3) Karl Harrison M38              4) Mick Kingsbury M43

              33.93      37.74      30.93      32.85

      4  3-4 Shrewsbury Masters                  A                                                     NT            2:16.13                     2

              38.02      35.04      30.71      32.36

 

Event 8  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay

      1  2-1 Halton SC                                   A                                                     NT            2:12.73                   10

              31.30      42.31      32.95      26.17

      2  2-2 Shrewsbury Masters                  A                                                     NT            2:16.52                     6

              35.36      38.08      34.20      28.88

      3  2-4 Etwall Eagles SC                        A                                                     NT            2:46.72                     4

              45.78      48.95      22.04      49.95

 

Event 8  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay

      2  1-1 Shrewsbury Masters                  A                                                     NT            2:19.79                     6

              35.34      38.51      34.12      31.82

      3  1-2 Mold Masters                              A                                                     NT            2:28.61                     4

            1) Jeremy Griffiths M46           2) David Burchell M53             3) Richard Davies M55            4) A Howley M58

              38.35      37.32      36.46      36.48

      4  1-3 Shrewsbury Masters                  B                                                     NT            2:30.79                     2

              47.90      39.36      34.84      28.69

      5  1-4 Arfon Masters                             A                                                     NT            2:49.80                     2

              58.42      39.22      40.75      31.41

      1  2-3 Camp Hill Edwardians S            A                                                     NT            2:17.19                   10

            1) James Bainbridge M34       2) Steve Eggleton M48           3) Bernard Wills M61

              32.71      35.54      34.61      34.33

 

Event 9  Women 18-24 25 SC Meter Freestyle

      1  4-4 Christine Keane               22  Halton Swimming Club                      15.96               16.34                     5

 

Event 9  Women 25-29 25 SC Meter Freestyle

      1  4-2 Rebecca Johnson           27  Loughborough Town                          15.00               15.29                     5

 

Event 9  Women 30-34 25 SC Meter Freestyle

      4  1-1 Anita Linton                      30  Wombourne                                      22.13               23.52                     1

      2  2-2 Tracy Waldron                 30  Halton Swimming Club                      20.00               16.14                     3

      1  3-1 Karen Brennan                32  Shrewsbury Masters                         16.50               15.57                     5

      3  3-5 Lisa Stansbie                   34  City of Leeds SC                               18.83               18.39                     2

 

Event 9  Women 35-39 25 SC Meter Freestyle

      2  2-1 Sue Marsh                       37  Halton Swimming Club                      20.00               15.97                     3

      3  3-2 Sue Jones                        38  Cinderford & District SC                     18.00               16.69                     2

      4  3-3 Lisa Evans                       39  Oswestry Otters SC                          18.83               17.87                     1

      1  4-1 Jacqui Graham                36  Etwall Eagles SC                              14.00               14.34                     5

 

Event 9  Women 40-44 25 SC Meter Freestyle

      1  4-3 Deb Loftus                       42  Etwall Eagles SC                              15.40               15.43                     5

 

Event 9  Women 45-49 25 SC Meter Freestyle

      2  3-4 Fiona Johnson                 47  Loughborough Town                          18.00               18.08                     3

      1  4-5 Claire Collins                   45  Halesowen Swimming Club                16.23               16.71                     5

 

Event 9  Women 50-54 25 SC Meter Freestyle

      1  2-4 Mair Martin                       50  Arfon Masters                                   20.00               20.88                     5

 

Event 9  Women 55-59 25 SC Meter Freestyle

      1  2-3 Jackie Hughes                 55  Lindum Mink SC                               19.63               20.48                     5

 

Event 10  Men 25-29 25 SC Meter Breaststroke

      1  3-1 Simon Cunningham         28  Oswestry Otters SC                          20.00               18.17                     5

 

Event 10  Men 30-34 25 SC Meter Breaststroke

      1  5-2 James Bainbridge            34  Camp Hill Edwardians SC                  17.00               15.97                     5

 

Event 10  Men 35-39 25 SC Meter Breaststroke

      2  1-1 Alistair Drummond           37  Shrewsbury Masters                         28.00               19.88                     3

    ---  2- Niel McDonnell                   37  Halton Swimming Club                      22.00                   DQ

      1  4-1 Mark Ashworth                 38  Mold Masters                                   19.00               17.78                     5

 

Event 10  Men 40-44 25 SC Meter Breaststroke

      7  1-2 Eric Stannard                   41  Shrewsbury Masters                         26.00               20.34                     1

      2  2-1 James Mc L                     42  Shrewsbury Masters                         21.50               17.29                     3

      5  3-3 Mark Turton                      42  Halesowen Swimming Club                21.00               19.79                     1

      6  4-3 Mick Kingsbury                43  Loughborough Town                          20.00               19.97                     1

      8  4-4 N Potts                             40  Shrewsbury Masters                         20.00               20.90                     1

      1  5-1 Carl Barkley                     43  Halton Swimming Club                      16.38               15.36                     5

      3  5-3 Steve Conway                 44  Loughborough Town                          17.00               17.34                     2

      4  5-4 Carl Mann                        40  Etwall Eagles SC                              16.00               17.77                     1

 

Event 10  Men 45-49 25 SC Meter Breaststroke

      2  3-4 Chris Myles                      45  Shrewsbury Masters                         20.00               20.27                     3

      1  4-2 Jeremy Griffiths               46  Mold Masters                                   19.10               18.59                     5

 

Event 10  Men 50-54 25 SC Meter Breaststroke

      1  2-3 Martyn Finney                  50  Wolverhampton Masters                    22.50               22.33                     5

 

Event 10  Men 55-59 25 SC Meter Breaststroke

      2  3-2 Richard Davies                55  Mold Masters                                   20.00               19.40                     3

(Event 10  Men 55-59 25 SC Meter Breaststroke)

      1  5-5 Derek Booth                     59  Halton Swimming Club                      15.00               18.88                     5

 

Event 10  Men 60-64 25 SC Meter Breaststroke

    ---  2- Roy Butterworth                 64  Newton Hall  |blackpool SC                23.64                   DQ

    ---  3- Eric Hodgson                     61  Wrexham                                         20.50                   DQ

 

Event 10  Men 65-69 25 SC Meter Breaststroke

      1  1-3 Malcolm Adkins                69  Shrewsbury Masters                         28.00               22.98                     5

      2  1-4 Bob Scaiff                        66  Shrewsbury Masters                         25.00               23.85                     3

 

Event 10  Men 70-74 25 SC Meter Breaststroke

      1  2-2 Don Leatherbarrow          70  Cinderford & District SC                     25.00               20.17                     5

 

Event 10  Men 80-84 25 SC Meter Breaststroke

      1  1-5 Ted Hoy                           80  Shrewsbury Masters                         25.00               25.05                     5

 

Event 11  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle

      5  5-5 Charlotte Howard             19  Etwall Eagles SC                              36.00               36.95                     1

      3  6-4 Sarah Jane Burns            19  Mold Masters                                   32.91               33.49                     2

      6  6-6 Kate Summerfield            21  Kettering Swimming Club                   35.11               37.37                     1

      4  7-5 Celste Collins                  20  Halesowen Swimming Club                32.33               33.68                     1

      1  8-1 Emma Whittingham        20  Shrewsbury Masters                         29.90               30.29                     5

      2  8-2 Hannah Shepherd            18  Shrewsbury Masters                         27.96               30.36                     3

 

Event 11  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle

      1  7-3 Rachel Clarke                  27  Loughborough Town                          32.55               32.67                     5

 

Event 11  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle

      1  3-1 Suzanna Heppenstall      30  Mold Masters                                   40.00               32.82                     5

 

Event 11  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle

      5  4-2 Charlotte Brock                37  Shrewsbury Masters                         37.50               37.64                     1

      3  5-1 Natalie Wareing               36  Shrewsbury Masters                         36.00               32.78                     2

      6  5-6 Rebecca Piggott              39  Halesowen Swimming Club                36.50               38.69                     1

      4  6-2 Anne-Marie Harrison        35  Loughborough Town                          33.90               33.28                     1

      1  7-2 Sarah Gilman                   36  Etwall Eagles SC                              32.00               31.90                     5

      2  7-3 Nikki Dand                        38  Halton Swimming Club                      32.10               32.67                     3

 

Event 11  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle

      7  2-1 Melissa Thomas              40  Shrewsbury Masters                         48.50               42.64                     1

      8  2-4 Jacqueline Farrow           44  Kettering Swimming Club                   47.19               45.98                     1

      5  3-3 Kim Owston                     41  Cinderford & District SC                     40.00               38.96                     1

      6  3-5 Linda Mellor                      43  Etwall Eagles SC                              42.00               41.56                     1

      2  5-2 Susannah Way                40  Shrewsbury Masters                         36.00               33.51                     3

      3  5-3 Susan Clarke                   41  Oakengates & District                       35.11               34.56                     2

      4  5-4 Jancis Vaughan               43  Shrewsbury Masters                         37.00               34.89                     1

      1  7-1 Sandra Jones                  44  Gloucester Masters SC                     31.50               30.69                     5

 

Event 11  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle

      5  1-1 Bridget Edwards              48  Arfon Masters                                1:20.00               47.64                     1

      4  3-4 Sarah Lereshe                 49  Camp Hill Edwardians SC                  39.80               40.29                     1

      1  4-3 Lorraine Morley                45  Market Harborough                            37.81               37.84                     5

      2  4-4 Janet Briggs                     49  Etwall Eagles SC                              37.14               38.63                     3

      3  4-5 Anne Seager                    47  Cinderford & District SC                     39.00               40.01                     2

 

Event 11  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle

      3  4-1 Alison Wilson                   54  Shrewsbury Masters                         37.00               37.31                     2

      1  6-3 Ruth Lowe                       51  Etwall Eagles SC                              34.50               33.34                     5

      2  6-5 Pippa Jones                     51  Shrewsbury Masters                         34.00               35.65                     3

 

Event 11  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle

      5  1-2 Coral Lord                        57  Cinderford & District SC                  1:03.00               50.04                     1

      3  2-2 Lynn Yule                         55  Arfon Masters                                   45.00               43.37                     2

      4  2-5 Pat Jones                         59  Oswestry Otters SC                          48.34               48.93                     1

      2  3-2 Jan Albin                          58  Arfon Masters                                   40.00               38.22                     3

      1  6-1 Kath Tunnicliffe                56  Wolverhampton Masters                    33.00               33.08                     5

 

Event 11  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle

      1  2-3 Sue Davies                      61  Shrewsbury Masters                         48.00               45.72                     5

 

Event 11  Women 80-84 50 SC Meter Freestyle

      2  1-3 Kathy Clapp                     84  Connahs Quay Swimming Club       1:12.00            1:12.09                     3

      1  2-6 Kathleen Grimmer           80  Liverpool & District Asa                     59.60               57.65                     5

 

Event 12  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke

      1  5-1 David Dowsett                 22  Loughborough Town                          30.90               33.36                     5

 

Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke

      2  3-1 Mark Higgins                    29  Halton Swimming Club                      40.00               38.95                     3

      1  5-2 David Holland                   27  Etwall Eagles SC                              34.32               34.36                     5

 

Event 12  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke

      4  3-5 Andrew Johnson              34  London University                              41.00               42.11                     1

      2  4-2 Steven Chambrlain          31  Etwall Eagles SC                              40.00               38.22                     3

      3  4-4 Andrew Old                      32  Bebbington                                       39.00               39.47                     2

      1  5-3 James Emery                  31  Shrewsbury Masters                         36.48               35.98                     5

 

Event 12  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke

      2  3-2 Paul Ingle                         37  Etwall Eagles SC                              41.32               39.39                     3

      3  3-4 Clive Smith                      39  Etwall Eagles SC                              40.00               40.71                     2

      1  4-1 Karl Harrison                    38  Loughborough Town                          37.37               35.93                     5

 

Event 12  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke

      3  4-5 Stewart Bedford               44  Shrewsbury Masters                         39.50               39.61                     2

      1  5-4 Johnathan Cleaton           40  Oswestry Otters SC                          35.20               36.03                     5

      2  5-5 Eddie Bakewell                42  Loughborough Town                          36.54               38.41                     3

 

Event 12  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke

      3  2-3 Howard Farrow                45  Kettering Swimming Club                   42.73               42.92                     2

      2  3-3 Brian Bradley                   48  Cinderford & District SC                     42.00               40.47                     3

      1  4-3 Mark Jones                      48  Everton Swimming Association          39.00               38.73                     5

 

Event 12  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke

      1  2-1 Stuart Altman                   50  Shrewsbury Masters                         44.00               42.14                     5

 

Event 12  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke

      3  1-3 Ray Marshall                    59  Halton Swimming Club                      49.50               50.11                     2

      2  2-2 Alan Rowson                   59  Trafford Swimming Club                     45.70               42.52                     3

      1  5-6 N Hodkinson                    55  Stalybridge SC                                 36.00               39.62                     5

 

Event 12  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke

      2  1-1 Chris Burge                     60  Shrewsbury Masters                         53.00               45.53                     3

      3  2-4 Richard Milner                  61  Etwall Eagles SC                              46.80               49.18                     2

(Event 12  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke)

      1  3-6 Allan Wilson                     60  Shrewsbury Masters                         42.00               43.98                     5

 

Event 12  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke

      1  1-2 V Parfrement                   66  City of Chester                                  49.00               47.58                     5

 

Event 12  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke

      1  1-4 Maurice McDonald           70  Liverpool & District Asa                     50.50               51.27                     5

 

Event 12  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke

      1  1-5 Brian Shenstone              75  City of Chester                               1:05.00            1:07.63                     5

 

Event 13  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle

      2  3-1 Sarah Griffith                    23  Mold Masters                                1:12.00            1:09.81                     3

              33.58      36.23

      1  4-1 Kate Almond                    19  Shrewsbury Masters                      1:03.00            1:03.22                     5

              30.56      32.66

 

Event 13  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle

      1  3-4 Louisa Wallace                27  Kettering Swimming Club                1:12.30            1:12.83                     5

              35.22      37.61

 

Event 13  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle

      4  1-1 P Mahiques                      34  Shrewsbury Masters                      1:38.00            1:27.52                     1

              39.95      47.57

      3  2-2 Karen Burton                   33  Camp Hill Edwardians SC               1:25.00            1:18.68                     2

              37.02      41.66

      2  3-2 Grace Chillingworth         32  Shrewsbury Masters                      1:09.00            1:10.68                     3

              34.09      36.59

      1  4-3 Helen Rolle                      33  Etwall Eagles SC                           1:04.46            1:06.00                     5

              31.12      34.88

 

Event 13  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle

      2  2-1 Alison Watkins                 39  Camp Hill Edwardians SC               1:23.00            1:15.87                     3

              35.38      40.49

      3  2-3 Rachel Atkinson               36  Oakengates & District                    1:18.79            1:19.03                     2

              37.19      41.84

      1  4-5 Nicola Bainbridge             37  Camp Hill Edwardians SC               1:08.86            1:08.83                     5

              31.68      37.15

 

Event 13  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle

      1  4-4 Anne Bramm                   40  Spencer Swim Team                      1:07.30            1:07.41                     5

              32.07      35.34

 

Event 13  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle

      2  3-5 Elaine Seager                  45  Loughborough Town                       1:13.59            1:13.28                     3

              35.64      37.64

      3  3-6 Carolyn Riley                   47  Cleethorpes & District SC               1:11.20            1:14.84                     2

              35.69      39.15

      1  4-2 Judy Hattle                       48  Carlisle Masters                             1:04.75            1:03.87                     5

              30.91      32.96

 

Event 13  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle

      2  1-2 Barbara Cole                   52  Shrewsbury Masters                      1:37.00            1:33.95                     3

              44.94      49.01

      3  2-4 Louise Jones                   54  Arfon Masters                                1:32.00            1:35.87                     2

              43.08      52.79

(Event 13  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle)

      1  3-3 Anne Borne                      54  Camp Hill Edwardians SC               1:14.50            1:12.13                     5

              34.74      37.39

 

Event 13  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle

      1  1-4 Melanie Oldacre               56  Shrewsbury Masters                      1:50.00            1:47.91                     5

              53.31      54.60

 

Event 13  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle

      1  1-3 Pat Wall                           60  Shrewsbury Masters                      1:40.00            1:42.52                     5

              46.94      55.58

 

Event 14  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke

      1  5-1 Carl Shaw                        28  Loughborough Town                       1:08.00            1:07.66                     5

              31.90      35.76

      2  5-2 Rob Small                        29  Perry Beeches Triple S SC             1:10.00            1:10.11                     3

              32.43      37.68

      3  5-6 Daniel Malcolm                26  Shrewsbury Masters                      1:16.46            1:17.26                     2

              36.46      40.80

 

Event 14  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke

      1  5-4 Chris Rolle                       34  Etwall Eagles SC                           1:12.03            1:12.72                     5

              33.44      39.28

 

Event 14  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke

      1  5-3 Neil Kemp                        39  Spencer Swim Team                      1:12.80            1:12.63                     5

              33.61      39.02

 

Event 14  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke

      3  1-1 Oggy East                        41  Arfon Masters                                1:58.92            1:47.52                     2

              51.74      55.78

      1  4-3 Richard Searle                 44  Gloucester Masters SC                  1:20.00            1:23.21                     5

              39.38      43.83

      2  4-5 Andrew Gristwood           44  Cleethorpes & District SC               1:23.50            1:26.12                     3

              41.45      44.67

 

Event 14  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke

      4  2-1 A Windsor                        46  Shrewsbury Masters                      1:31.00            1:32.43                     1

              43.36      49.07

      5  3-6 Mike Watton                     49  Shrewsbury Masters                      1:27.50            1:33.81                     1

              43.02      50.79

      1  4-1 Steve Eggleton                48  Camp Hill Edwardians SC               1:24.20            1:22.24                     5

              38.79      43.45

      2  4-2 Nigel Leaver                     47  Shrewsbury Masters                      1:22.00            1:22.63                     3

              38.99      43.64

      3  4-4 Peter Hayward                 49  Dt's                                               1:23.00            1:23.38                     2

              39.95      43.43

 

Event 14  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke

      1  3-1 David Burchell                 53  Mold Masters                                1:26.00            1:23.71                     5

              39.03      44.68

      2  3-2 David Morris                     52  Shrewsbury Masters                      1:31.00            1:28.36                     3

              42.11      46.25

 

Event 14  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke

      3  2-2 A Howley                          58  Mold Masters                                1:45.00            1:41.88                     2

              47.38      54.50

(Event 14  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke)

      2  3-5 Mike McCartney               55  Shrewsbury Masters                      1:27.00            1:33.44                     3

              43.40      50.04

      1  5-5 Graham Pearson             56  Carlisle Masters                             1:16.50            1:17.07                     5

              36.55      40.52

 

Event 14  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke

      1  3-3 Graham Padgett              61  Warrington Warriors SC                  1:30.00            1:29.71                     5

              41.63      48.08

 

Event 14  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke

      1  3-4 Neil Mackinnon                 67  Trafford Swimming Club                  1:30.00            1:31.79                     5

              42.83      48.96

 

Event 14  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke

      2  1-3 Richard Skerrett              73  Camarthen Masters                        2:15.83            2:21.48                     3

           1:04.96   1:16.52

      1  2-3 John Anderson                 71  Trafford Swimming Club                  1:52.00            1:50.86                     5

              52.90      57.96

 

Event 14  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke

      1  1-2 Baz Owen                        78  Arfon Masters                                2:07.44            2:11.31                     5

           1:04.39   1:06.92

 

Event 15  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay

      1  3-1 Loughborough Town                   A                                                     NT            2:28.65                   10

            1) Rachel Clarke W27            2) Anne-Marie Harrison W35   3) Elaine Seager W45            4) Rebecca Johnson W27

              37.65      41.30      36.89      32.81

      2  3-2 Shrewsbury Masters                  A                                                     NT            2:30.57                     6

              39.25      45.64      33.08      32.60

      3  3-3 Halton SC                                   A                                                     NT            2:39.37                     4

           1:25.31      39.37      34.69

      4  3-4 Camp Hill Edwardians S            A                                                     NT            2:47.21                     2

            1) Karen Burton W33              2) Nicola Bainbridge W37       3) Alison Watkins W39           4) Sarah Lereshe W49

              46.63      37.28      43.46      39.84

    ---  3- Mold Masters                                A                                                     NT          X2:25.54

            1) Sarah Griffith W23              2) Sarah Jane Burns W19       3) Suzanna Heppenstall W30

              37.91      25.85      48.55      33.23

 

Event 15  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay

      1  2-1 Etwall Eagles SC                        A                                                     NT            2:21.53                   10

            1) Ruth Lowe W51                 2) Helen Rolle W33                3) Jacqui Graham W36           4) Deb Loftus W42

              38.56      36.96      33.10      32.91

      2  2-2 Cinderford & District SC             A                                                     NT            2:39.30                     6

              44.51      47.59      21.40      45.80

      3  2-3 Shrewsbury Masters                  A                                                     NT            2:41.20                     4

              41.28      47.80      38.39      33.73

 

Event 15  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay

      1  1-1 Shrewsbury Masters                  A                                                     NT            2:55.54                   10

              41.44      22.49      25.89   1:25.72

      2  1-2 Arfon Masters                             A                                                     NT            3:21.85                     6

              53.94      47.33      39.54   1:01.04

 

Event 16  Men 18-24 100 SC Meter IM

      1  13-4 David Dowsett               22  Loughborough Town                       1:04.06            1:08.34                     5

              33.07      35.27

 

Event 16  Men 25-29 100 SC Meter IM

      5  9-1 Simon Cunningham         28  Oswestry Otters SC                       1:18.50            1:13.49                     1

              33.48      40.01

      4  10-1 Mark Higgins                  29  Halton Swimming Club                   1:15.00            1:11.18                     1

              32.36      38.82

      1  13-1 Carl Shaw                      28  Loughborough Town                       1:02.50            1:02.58                     5

              29.20      33.38

      2  13-2 Rob Small                      29  Perry Beeches Triple S SC             1:02.40            1:02.61                     3

              29.70      32.91

      3  13-3 David Holland                 27  Etwall Eagles SC                           1:04.23            1:05.59                     2

              30.59      35.00

 

Event 16  Men 30-34 100 SC Meter IM

      4  9-2 Steven Chambrlain          31  Etwall Eagles SC                           1:18.00            1:13.82                     1

              34.12      39.70

      5  9-4 Andrew Old                      32  Bebbington                                    1:18.34            1:19.48                     1

              37.06      42.42

      1  12-2 James Emery                31  Shrewsbury Masters                      1:07.90            1:07.92                     5

              32.18      35.74

      3  12-4 James Bainbridge          34  Camp Hill Edwardians SC               1:08.90            1:10.29                     2

              32.07      38.22

      2  13-5 Chris Rolle                     34  Etwall Eagles SC                           1:07.58            1:08.66                     3

              32.21      36.45

 

Event 16  Men 35-39 100 SC Meter IM

      3  7-2 Clive Smith                      39  Etwall Eagles SC                           1:22.00            1:24.01                     2

              39.59      44.42

      4  7-3 Paul Ingle                         37  Etwall Eagles SC                           1:23.40            1:24.21                     1

              40.71      43.50

      2  8-5 Mark Ashworth                 38  Mold Masters                                1:20.00            1:20.69                     3

              39.19      41.50

      1  11-1 Karl Harrison                  38  Loughborough Town                       1:11.11            1:09.45                     5

              32.69      36.76

    ---  12- Neil Kemp                        39  Spencer Swim Team                      1:10.50                   DQ

              33.96      35.31

 

Event 16  Men 40-44 100 SC Meter IM

    10  3-2 Oggy East                        41  Arfon Masters                                1:35.84            1:36.77                     1

              49.60      47.17

      9  6-5 Johnathan Cleaton           40  Oswestry Otters SC                       1:24.25            1:28.81                     1

              42.81      46.00

      8  8-1 John Darby                      41  City of Chester                               1:20.00            1:19.51                     1

              37.75      41.76

      4  10-2 Richard Searle               44  Gloucester Masters SC                  2:46.05            1:11.46                     1

              33.31      38.15

      7  10-5 Stewart Bedford             44  Shrewsbury Masters                      1:17.00            1:16.84                     1

              35.66      41.18

      3  11-2 Steve Conway               44  Loughborough Town                       1:11.00            1:10.87                     2

              32.71      38.16

      6  11-6 Andrew Gristwood         44  Cleethorpes & District SC               1:12.20            1:14.85                     1

              35.47      39.38

      1  12-1 Carl Barkley                   43  Halton Swimming Club                   1:08.00            1:07.37                     5

              30.34      37.03

      2  12-3 Garry Vickers                 40  Etwall Eagles SC                           1:10.00            1:10.16                     3

              32.26      37.90

(Event 16  Men 40-44 100 SC Meter IM)

      5  13-6 Carl Mann                      40  Etwall Eagles SC                           1:07.00            1:11.72                     1

              31.93      39.79

 

Event 16  Men 45-49 100 SC Meter IM

      9  4-3 Chris Myles                      45  Shrewsbury Masters                      1:34.00            1:37.07                     1

              45.86      51.21

    ---  5- A Windsor                          46  Shrewsbury Masters                      1:28.00                   DQ

              44.39      47.27

      7  6-1 Brian Bradley                   48  Cinderford & District SC                  1:24.00            1:20.92                     1

              38.14      42.78

      6  8-2 Jeremy Griffiths               46  Mold Masters                                1:19.80            1:19.70                     1

              36.12      43.58

      8  8-6 Mike Watton                     49  Shrewsbury Masters                      1:20.00            1:27.19                     1

              39.39      47.80

      3  10-3 Mark Jones                    48  Everton Swimming Association       1:15.00            1:14.16                     2

              35.50      38.66

      5  10-4 Nigel Leaver                   47  Shrewsbury Masters                      1:17.00            1:16.55                     1

              37.77      38.78

      1  11-3 Rob French                    48  Brighton Dolphin SC                       1:12.76            1:12.63                     5

              34.30      38.33

      2  11-4 Steve Eggleton              48  Camp Hill Edwardians SC               1:14.50            1:14.04                     3

              35.32      38.72

      4  11-5 Peter Hayward               49  Dt's                                               1:14.00            1:14.64                     1

              35.55      39.09

 

Event 16  Men 50-54 100 SC Meter IM

      3  4-1 Stuart Altman                   50  Shrewsbury Masters                      1:30.00            1:29.92                     2

              43.92      46.00

      4  5-3 Martyn Finney                  50  Wolverhampton Masters                 1:30.00            1:30.19                     1

              39.77      50.42

      2  7-1 David Burchell                 53  Mold Masters                                1:22.00            1:20.54                     3

              39.50      41.04

      1  9-3 David Morris                     52  Shrewsbury Masters                      1:18.00            1:16.00                     5

              35.82      40.18

 

Event 16  Men 55-59 100 SC Meter IM

      9  2-5 Ray Marshall                    59  Halton Swimming Club                   1:55.00            1:52.19                     1

              56.46      55.73

      8  3-3 A Howley                          58  Mold Masters                                1:37.00            1:36.83                     1

              45.45      51.38

      7  4-2 Dave Smithson                59  Shrewsbury Masters                      1:32.00            1:32.45                     1

              41.59      50.86

      5  5-1 Richard Davies                55  Mold Masters                                1:26.00            1:25.28                     1

              40.04      45.24

      4  6-2 Alan Rowson                   59  Trafford Swimming Club                  1:24.50            1:24.65                     1

              39.74      44.91

      6  6-3 N Hodkinson                    55  Stalybridge SC                              1:26.00            1:26.06                     1

              39.91      46.15

      1  8-3 Derek Booth                     59  Halton Swimming Club                   1:20.00            1:20.22                     5

              37.58      42.64

      3  9-5 Mike McCartney               55  Shrewsbury Masters                      1:18.00            1:21.91                     2

              39.22      42.69

      2  10-6 Graham Pearson           56  Carlisle Masters                             1:17.00            1:21.64                     3

              40.79      40.85

 

Event 16  Men 60-64 100 SC Meter IM

      4  3-4 Allan Wilson                     60  Shrewsbury Masters                      1:41.00            1:40.61                     1

              48.29      52.32

      5  3-5 Roy Butterworth               64  Newton Hall  |blackpool SC             1:37.68            1:43.77                     1

              46.89      56.88

      3  5-2 Chris Burge                     60  Shrewsbury Masters                      1:30.00            1:27.42                     2

              41.88      45.54

      2  6-4 Bernard Wills                   61  Camp Hill Edwardians SC               1:25.00            1:26.88                     3

              37.78      49.10

      1  8-4 Graham Padgett              61  Warrington Warriors SC                  1:20.00            1:20.33                     5

              38.75      41.58

 

Event 16  Men 65-69 100 SC Meter IM

      1  2-1 Bob Scaiff                        66  Shrewsbury Masters                      1:47.00            1:40.25                     5

              44.72      55.53

      2  2-2 V Parfrement                   66  City of Chester                               1:51.00            1:45.04                     3

              48.76      56.28

 

Event 16  Men 70-74 100 SC Meter IM

      4  1-3 Richard Skerrett              73  Camarthen Masters                        2:40.00            2:50.41                     1

           1:37.67   1:12.74

      2  2-3 John Anderson                 71  Trafford Swimming Club                  1:52.00            1:45.98                     3

              51.58      54.40

      3  2-4 Maurice McDonald           70  Liverpool & District Asa                  1:48.00            1:49.10                     2

              56.64      52.46

      1  3-1 Don Leatherbarrow          70  Cinderford & District SC                  1:36.00            1:31.98                     5

              43.48      48.50

 

Event 16  Men 75-79 100 SC Meter IM

      1  1-1 Brian Shenstone              75  City of Chester                               2:05.00            2:02.49                     5

              58.84   1:03.65

      2  2-6 Baz Owen                        78  Arfon Masters                                2:03.00            2:02.79                     3

              58.18   1:04.61

 

Event 16  Men 80-84 100 SC Meter IM

      1  1-2 Ted Hoy                           80  Shrewsbury Masters                      2:03.00            2:02.88                     5

              58.18   1:04.70

 

Event 17  Women 18-24 25 SC Meter Butterfly

      1  6-3 Christine Keane               22  Halton Swimming Club                      16.31               17.31                     5

 

Event 17  Women 25-29 25 SC Meter Butterfly

      1  6-2 Rachel Clarke                  27  Loughborough Town                          16.66               16.38                     5

 

Event 17  Women 30-34 25 SC Meter Butterfly

      5  1-3 Anita Linton                      30  Wombourne                                      33.70               30.69                     1

      3  2-1 Suzanna Heppenstall      30  Mold Masters                                   30.00               18.02                     2

      2  4-2 Karen Burton                   33  Camp Hill Edwardians SC                  21.67               17.96                     3

      4  4-4 Tracy Waldron                 30  Halton Swimming Club                      21.00               20.29                     1

      1  5-1 Karen Brennan                32  Shrewsbury Masters                         17.50               16.99                     5

 

Event 17  Women 35-39 25 SC Meter Butterfly

      4  3-1 Sue Jones                        38  Cinderford & District SC                     22.00               20.41                     1

      3  4-1 Rachel Atkinson               36  Oakengates & District                       20.00               17.57                     2

      2  5-2 Natalie Wareing               36  Shrewsbury Masters                         18.50               17.33                     3

      5  5-4 Rebecca Piggott              39  Halesowen Swimming Club                19.90               20.69                     1

      1  6-1 Jacqui Graham                36  Etwall Eagles SC                              15.43               15.02                     5

 

Event 17  Women 40-44 25 SC Meter Butterfly

      2  2-2 Melissa Thomas              40  Shrewsbury Masters                         28.00               23.63                     3

      3  3-4 Linda Mellor                      43  Etwall Eagles SC                              26.50               24.28                     2

    ---  3- Janice Curtis                      42  Shrewsbury Masters                         24.00             X17.27

      1  6-4 Susannah Way                40  Shrewsbury Masters                         17.50               17.56                     5

 

Event 17  Women 45-49 25 SC Meter Butterfly

      3  1-1 Lorraine Morley                45  Market Harborough                                NT               20.79                     2

      6  1-2 Bridget Edwards              48  Arfon Masters                                   35.00               25.44                     1

      4  3-2 Sarah Lereshe                 49  Camp Hill Edwardians SC                  22.31               21.58                     1

      5  3-3 Anne Seager                    47  Cinderford & District SC                     24.00               22.05                     1

      2  4-3 Fiona Johnson                 47  Loughborough Town                          20.00               19.14                     3

      1  5-3 Claire Collins                   45  Halesowen Swimming Club                18.98               18.58                     5

 

Event 17  Women 50-54 25 SC Meter Butterfly

      1  4-6 Alison Wilson                   54  Shrewsbury Masters                         20.00               20.65                     5

 

Event 17  Women 55-59 25 SC Meter Butterfly

      2  2-3 Coral Lord                        57  Cinderford & District SC                     30.00               27.16                     3

      3  2-5 Pat Jones                         59  Oswestry Otters SC                          30.00               28.56                     2

      1  4-5 Jan Albin                          58  Arfon Masters                                   21.00               20.58                     5

 

Event 17  Women 60-64 25 SC Meter Butterfly

      1  2-4 Sue Davies                      61  Shrewsbury Masters                         28.00               28.52                     5

 

Event 17  Women 80-84 25 SC Meter Butterfly

      1  1-4 Kathy Clapp                     84  Connahs Quay Swimming Club          35.00               46.78                     5

 

Event 18  Men 30-34 25 SC Meter Backstroke

      1  6-2 James Bainbridge            34  Camp Hill Edwardians SC                  15.50               15.84                     5

 

Event 18  Men 35-39 25 SC Meter Backstroke

      2  3-1 Niel McDonnell                 37  Halton Swimming Club                      20.00               17.95                     3

      3  4-2 Mark Ashworth                 38  Mold Masters                                   20.00               19.56                     2

      1  6-3 Karl Harrison                    38  Loughborough Town                          16.16               16.14                     5

 

Event 18  Men 40-44 25 SC Meter Backstroke

      7  1-1 Eric Stannard                   41  Shrewsbury Masters                         26.00               29.71                     1

      6  3-5 N Potts                             40  Shrewsbury Masters                         20.00               22.10                     1

      2  4-1 Eddie Bakewell                42  Loughborough Town                          19.78               17.13                     3

      5  4-5 Mick Kingsbury                43  Loughborough Town                          20.00               20.56                     1

      3  5-3 Mark Turton                      42  Halesowen Swimming Club                18.13               18.33                     2

      4  5-4 Johnathan Cleaton           40  Oswestry Otters SC                          19.21               19.66                     1

      1  6-1 Carl Barkley                     43  Halton Swimming Club                      15.75               14.26                     5

 

Event 18  Men 45-49 25 SC Meter Backstroke

      3  2-1 Howard Farrow                45  Kettering Swimming Club                   23.00               21.34                     2

      2  5-1 Jeremy Griffiths               46  Mold Masters                                   18.40               17.50                     3

      1  6-4 Mike Watton                     49  Shrewsbury Masters                         17.80               17.20                     5

 

Event 18  Men 50-54 25 SC Meter Backstroke

      2  4-4 Martyn Finney                  50  Wolverhampton Masters                    19.63               19.70                     3

      1  5-2 David Burchell                 53  Mold Masters                                   19.00               18.30                     5

 

Event 18  Men 55-59 25 SC Meter Backstroke

      2  3-2 Richard Davies                55  Mold Masters                                   20.00               19.61                     3

      1  6-5 N Hodkinson                    55  Stalybridge SC                                 18.00               17.85                     5

 

Event 18  Men 60-64 25 SC Meter Backstroke

      4  1-2 Richard Milner                  61  Etwall Eagles SC                              29.00               30.29                     1

      2  3-4 Roy Butterworth               64  Newton Hall  |blackpool SC                20.80               21.44                     3

      3  3-6 Allan Wilson                     60  Shrewsbury Masters                         21.00               23.11                     2

      1  4-3 Chris Burge                     60  Shrewsbury Masters                         20.00               19.69                     5

 

Event 18  Men 65-69 25 SC Meter Backstroke

    ---  1- Malcolm Adkins                  69  Shrewsbury Masters                         28.00                   DQ

      1  2-2 Bob Scaiff                        66  Shrewsbury Masters                         23.00               21.52                     5

 

Event 18  Men 70-74 25 SC Meter Backstroke

      1  3-3 Don Leatherbarrow          70  Cinderford & District SC                     22.00               20.91                     5

 

Event 18  Men 80-84 25 SC Meter Backstroke

      1  2-3 Ted Hoy                           80  Shrewsbury Masters                         25.00               23.25                     5

 

Event 19  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly

      6  3-4 Kate Summerfield            21  Kettering Swimming Club                   39.66               41.14                     1

      7  3-6 Charlotte Howard             19  Etwall Eagles SC                              40.00               43.93                     1

      3  4-1 Sarah Griffith                    23  Mold Masters                                   38.00               36.71                     2

      4  5-1 Sarah Jane Burns            19  Mold Masters                                   37.50               36.87                     1

      5  5-2 Celste Collins                  20  Halesowen Swimming Club                37.52               37.56                     1

      1  6-2 Kate Almond                    19  Shrewsbury Masters                         32.60               33.10                     5

      2  6-3 Hannah Shepherd            18  Shrewsbury Masters                         31.44               33.14                     3

 

Event 19  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly

      1  4-4 Louisa Wallace                27  Kettering Swimming Club                   39.30               39.30                     5

 

Event 19  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly

      1  6-1 Helen Rolle                      33  Etwall Eagles SC                              31.43               32.71                     5

 

Event 19  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly

      5  2-2 Alison Watkins                 39  Camp Hill Edwardians SC                  45.00               44.25                     1

      3  3-1 Sue Marsh                       37  Halton Swimming Club                      39.62               38.47                     2

      2  4-3 Anne-Marie Harrison        35  Loughborough Town                          38.80               37.71                     3

      4  4-6 Nikki Dand                        38  Halton Swimming Club                      38.14               40.42                     1

      1  6-4 Sarah Gilman                   36  Etwall Eagles SC                              34.80               34.80                     5

 

Event 19  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly

      4  1-3 Jacqueline Farrow           44  Kettering Swimming Club                   57.23            1:00.37                     1

      2  2-1 Jancis Vaughan               43  Shrewsbury Masters                         42.00               40.32                     3

      3  3-3 Susan Clarke                   41  Oakengates & District                       40.30               40.44                     2

      1  6-5 Deb Loftus                       42  Etwall Eagles SC                              35.09               36.15                     5

 

Event 19  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly

      2  2-4 Janet Briggs                     49  Etwall Eagles SC                              48.20               48.09                     3

      1  4-2 Elaine Seager                  45  Loughborough Town                          37.83               37.37                     5

 

Event 19  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly

      4  1-1 Barbara Cole                   52  Shrewsbury Masters                         56.50               55.69                     1

      2  3-2 Anne Borne                      54  Camp Hill Edwardians SC                  39.50               39.72                     3

      3  3-5 Ruth Lowe                       51  Etwall Eagles SC                              41.20               41.46                     2

      1  5-3 Pippa Jones                     51  Shrewsbury Masters                         37.00               38.66                     5

 

Event 19  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly

      2  2-3 Jackie Hughes                 55  Lindum Mink SC                               46.60               47.55                     3

      1  4-5 Kath Tunnicliffe                56  Wolverhampton Masters                    38.50               39.67                     5

 

Event 19  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly

      1  1-2 Pat Wall                           60  Shrewsbury Masters                         58.00               58.88                     5

 

Event 19  Women 80-84 50 SC Meter Butterfly

      1  1-4 Kathleen Grimmer           80  Liverpool & District Asa                  1:11.31            1:14.88                     5

 

Event 20  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke

      3  3-2 Simon Cunningham         28  Oswestry Otters SC                          37.00               35.60                     2

      1  5-1 Carl Shaw                        28  Loughborough Town                          30.50               30.25                     5

      2  5-2 Rob Small                        29  Perry Beeches Triple S SC                31.00               30.36                     3

 

Event 20  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke

      3  3-1 Steven Chambrlain          31  Etwall Eagles SC                              39.00               34.80                     2

      4  3-5 Andrew Johnson        &n