Shrewsbury Masters New Year Gala 2009 - 10/01/2009
Race Results

 

Event 1  Women 18-24 100 SC Meter IM

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time      Points

 

   1 Almond, Kate         20 Shrewsbury Masters      1:18.95    1:16.14           5

      34.32  41.82

   2 Bayliss, Laura       24 Northgate Bridgnorth SC 1:17.50    1:21.31           3

      36.69  44.62

   3 Melbourne, Amy       22 Loughborough Town SC    1:28.00    1:24.07           2

      39.51  44.56

 

Event 1  Women 25-29 100 SC Meter IM

   1 Rothwell, Lucy       28 Arfon Masters           1:21.38    1:14.51           5

      34.70  39.81

   2 Basson, Leanne       28 Trafford Metro Borough SC 1:20.00   1:15.47           3

      35.14  40.33

   3 Smith, Rebecca       29 Camp Hill Edwardians    1:24.83    1:20.82           2

      36.91  43.91

   4 Wallace, Louisa      28 Kettering Swimming Club       NT    1:21.80           1

      37.77  44.03

   5 Sibcy, Alison        25 Loughborough Town SC    1:18.00    1:25.27           1

      39.99  45.28

   6 Clarke, Rachel       28 Loughborough Town SC    1:25.00    1:27.55           1

      40.36  47.19

   7 Beck, Victoria       29 Loughborough Town SC    1:30.00    1:33.71           1

      43.75  49.96

 

Event 1  Women 30-34 100 SC Meter IM

   1 Burton, K             34 Camp Hill Edwardians    1:31.74    1:30.08           5

      39.99  50.09

 

Event 1  Women 35-39 100 SC Meter IM

   1 Graham, Jacqui       37 Etwall Eagles           1:17.30    1:17.88           5

      35.16  42.72

   2 Gilman, Sarah        37 Etwall Eagles           1:22.00    1:21.64           3

      38.37  43.27

   3 Harrison, Anne-Marie 36 Loughborough Town SC    1:24.00    1:22.84           2

      39.51  43.33

   4 Rochford, Diane      37 Trafford Metro Borough SC 1:24.00   1:22.91           1

      37.54  45.37

   5 Bakewell, Donna      39 Loughborough Town SC    1:40.32    1:30.43           1

      41.53  48.90

   6 Brock, Charlotte     38 Shrewsbury Masters      1:30.00    1:34.73           1

      47.58  47.15

   7 Stansbie, Lisa       35 Etwall Eagles           1:40.00    1:41.48           1

      49.32  52.16

--- Waring, Natalie      37 Shrewsbury Masters            NT   X1:30.20

      41.60  48.60

 

Event 1  Women 40-44 100 SC Meter IM

   1 Vaughan, Jancis      44 Shrewsbury Masters      1:29.00    1:29.01           5

      41.62  47.39

   2 Robinson, Anna-Marie 40 Shrewsbury Masters      1:45.00    1:43.30           3

      48.42  54.88

   3 Donnelly, Allison    42 Arfon Masters           1:44.00    1:47.88           2

      49.09  58.79

   4 Owston, Kim          42 Cinderford & District SC 1:50.00    1:49.23           1

      50.43  58.80

(Event 1  Women 40-44 100 SC Meter IM)

   5 Mellor, Linda        44 Etwall Eagles           1:49.77    1:52.80           1

      55.40  57.40

   6 Greves, Lin          43 Northgate Bridgnorth SC 2:12.71    2:09.67           1

      59.00 1:10.67

 

Event 1  Women 45-49 100 SC Meter IM

   1 Bettinson, Hayley    46 Camp Hill Edwardians    1:14.33    1:12.91           5

      32.79  40.12

   2 Cheema, Ruth         47 Market Harborough SC    1:17.02    1:16.89           3

      36.83  40.06

   3 Jones, Sandra        45 Gloucester Masters SC   1:18.00    1:17.68           2

      36.67  41.01

   4 Sager, Elaine        46 Loughborough Town SC    1:25.04    1:26.26           1

      40.39  45.87

   5 Shipley, Traci       45 Ellesmere Port          1:32.42    1:34.69           1

      46.12  48.57

   6 Johnson, Fiona       48 Loughborough Town SC    1:41.15    1:43.29           1

      47.95  55.34

   7 Downes, Tracey       48 Shrewsbury Masters      1:50.00    1:50.73           1

      52.62  58.11

   8 Farrow, Jacquline    45 Kettering Swimming Club 1:58.70    1:51.29           1

      56.86  54.43

   9 Edwards, Brigit      49 Arfon Masters           2:03.00    2:01.06           1

      58.57 1:02.49

 

Event 1  Women 50-54 100 SC Meter IM

   1 Lowe, Ruth           52 Etwall Eagles           1:23.00    1:23.94           5

      40.00  43.94

   2 Basson, Jill         52 Trafford Metro Borough SC 1:40.00   1:26.98           3

      39.37  47.61

   3 Chase, Kate          52 Camp Hill Edwardians    1:30.50    1:28.37           2

      42.69  45.68

   4 Briggs, Janet        50 Etwall Eagles           1:37.90    1:37.11           1

      47.66  49.45

   5 Cole, Barbera        53 Shrewsbury Masters      1:47.05    1:47.51           1

      56.19  51.32

 

Event 1  Women 55-59 100 SC Meter IM

   1 Wilson, Alison       55 Shrewsbury Masters      1:33.00    1:36.73           5

      45.61  51.12

   2 Albin, Jan           59 Arfon Masters           1:38.00    1:38.95           3

      46.38  52.57

   3 Hall, Nicola         55 Cinderford & District SC 1:59.05    2:00.87           2

    1:00.29 1:00.58

   4 Slater, Christine    57 Arfon Masters           2:06.00    2:05.51           1

    1:00.45 1:05.06

--- Bourne, Anne         55 Camp Hill Edwardians    1:26.24          DQ

      39.66  45.77

 

Event 1  Women 60-64 100 SC Meter IM

   1 Wall, Pat             61 Shrewsbury Masters      2:00.00    2:00.19           5

      59.52 1:00.67

   2 Jones, Pat           60 Welshpool Sharks        2:05.00    2:08.31           3

    1:05.10 1:03.21

 

Event 1  Women 65-69 100 SC Meter IM

   1 Morris, Val          69 Birmingham Masters      2:30.00    2:16.43           5

    1:09.44 1:06.99

   2 Thomas, Jean         65 Wellingborough          2:50.00    2:42.76           3

    1:20.70 1:22.06

   3 Ingram, Jaqueline    66 Coventry Masters        2:50.00    2:58.14           2

    1:18.25 1:39.89

 

Event 1  Women 70-74 100 SC Meter IM

   1 Walker, Brenda       71 City of Chester         1:47.00    1:53.09           5

      55.81  57.28

   2 Griffiths, Patricia 70 Shrewsbury Masters      2:10.00    2:12.91           3

    1:03.19 1:09.72

 

Event 2  Men 18-24 25 SC Meter Butterfly

   1 Burton, Stewart      23 Northgate Bridgnorth SC   15.00       13.61           5

   2 Carrick, Tom         20 Shrewsbury Masters        14.01       13.82           3

   3 Burley, Lewis        20 Northgate Bridgnorth SC   20.23       19.16           2

   4 Morris, Paul         21 Northgate Bridgnorth SC   35.00       26.04           1

 

Event 2  Men 30-34 25 SC Meter Butterfly

   1 Coley, Craig         30 Birmingham Masters        14.02       14.17           5

   2 Jones, Andrew        34 Halton                    15.00       14.92           3

 

Event 2  Men 35-39 25 SC Meter Butterfly

   1 Ashworth, Mark       39 Mold                      18.00       15.54           5

   2 Prince, Stephen      37 Etwall Eagles             15.69       16.03           3

   3 Hawker, Andy         39 Northgate Bridgnorth SC   23.00       17.38           2

 

Event 2  Men 40-44 25 SC Meter Butterfly

   1 Harding, Steve       40 Trafford Metro Borough SC 12.50       13.00           5

   2 Denton, Matthew      42 Shrewsbury Masters        18.00       17.18           3

   3 Reeves, Mark         42 Wellingborough            17.05       18.82           2

 

Event 2  Men 45-49 25 SC Meter Butterfly

   1 Conway, Steve        45 Loughborough Town SC      15.00       14.82           5

   2 Bedford, Stewart     45 Shrewsbury Masters        16.00       15.58           3

   3 Farrow, Howard       46 Kettering Swimming Club   16.85       17.32           2

   4 Bolton, Bob          49 Trafford Metro Borough SC 17.00       17.65           1

 

Event 2  Men 50-54 25 SC Meter Butterfly

   1 Norman, Philip       53 Pontypool Masters         14.00       14.91           5

   2 Woodall, Richard     54 Etwall Eagles             16.10       16.03           3

   3 Watton, Mike         50 Shrewsbury Masters        19.50       16.70           2

   4 Altman, Stuart       51 Shrewsbury Masters        18.00       18.51           1

   5 Sinclair, Charlie    50 Shrewsbury Masters        23.00       20.97           1

 

Event 2  Men 55-59 25 SC Meter Butterfly

   1 Barton, Neville      55 Trafford Metro Borough SC 15.00       14.96           5

   2 Hodkinson, Nigel     56 Stalybridge Asc           15.00       16.16           3

 

Event 2  Men 60-64 25 SC Meter Butterfly

   1 Oldfield, Robin      62 Market Harborough SC      18.00       16.20           5

   2 Kelleher, Thomas     60 Howe Bridge Marlins Ldsc  17.00       16.60           3

   3 Wilson, Alan         61 Shrewsbury Masters        20.00       20.43           2

 

Event 2  Men 65-69 25 SC Meter Butterfly

   1 Butterworth, Roy     65 Newton Hall  Blackpool SC 19.50       19.82           5

   2 Orme, Tony           67 City of Chester           27.00       24.52           3

 

Event 2  Men 70-74 25 SC Meter Butterfly

   1 Marshall, Mick       70 Birmingham Masters        22.00       19.14           5

   2 Adkins, Malcolm      70 Shrewsbury Masters        25.00       31.15           3

 

Event 2  Men 75-79 25 SC Meter Butterfly

   1 Shenstone, Brian     76 City of Chester           30.00       30.81           5

 

Event 2  Men 80-84 25 SC Meter Butterfly

   1 Hoy, Ted              81 Shrewsbury Masters        27.00       27.42           5

 

Event 3  Women 18-24 25 SC Meter Backstroke

   1 Melbourne, Amy       22 Loughborough Town SC      26.00       20.44           5

 

Event 3  Women 25-29 25 SC Meter Backstroke

   1 Sibcy, Alison        25 Loughborough Town SC      17.70       20.04           5

   2 Beck, Victoria       29 Loughborough Town SC      22.00       22.39           3

   3 Nightingale, Katie  29 Etwall Eagles             30.00       31.49           2

 

Event 3  Women 35-39 25 SC Meter Backstroke

   1 Gilman, Sarah        37 Etwall Eagles             19.00       19.06           5

   2 Harrison, Anne-Marie 36 Loughborough Town SC      17.50       20.21           3

   3 Brock, Charlotte     38 Shrewsbury Masters        25.00       22.78           2

   4 Morris, Alex         38 Shrewsbury Masters        30.00       24.56           1

 

Event 3  Women 40-44 25 SC Meter Backstroke

   1 Vaughan, Jancis      44 Shrewsbury Masters        22.00       20.08           5

   2 Robinson, Anna-Marie 40 Shrewsbury Masters        24.00       21.81           3

   3 Owston, Kim          42 Cinderford & District SC  23.80       22.45           2

   4 Donnelly, Allison    42 Arfon Masters             23.00       23.09           1

   5 Greves, Lin          43 Northgate Bridgnorth SC   29.73       28.72           1

 

Event 3  Women 45-49 25 SC Meter Backstroke

   1 Johnson, Fiona       48 Loughborough Town SC      21.94       23.08           5

   2 Downes, Tracey       48 Shrewsbury Masters        26.00       23.99           3

 

Event 3  Women 50-54 25 SC Meter Backstroke

   1 Poynter, Denise      50 Wellingborough            30.00       25.38           5

   2 Cole, Barbera        53 Shrewsbury Masters        24.61       27.39           3

 

Event 3  Women 55-59 25 SC Meter Backstroke

   1 Hall, Nicola         55 Cinderford & District SC  25.00       27.09           5

   2 Slater, Christine    57 Arfon Masters             30.00       30.60           3

   3 Lucas, Allie         58 Shrewsbury Masters        30.00       31.45           2

 

Event 3  Women 60-64 25 SC Meter Backstroke

   1 Wall, Pat             61 Shrewsbury Masters        28.00       27.79           5

   2 Jones, Pat           60 Welshpool Sharks          30.00       30.23           3

 

Event 4  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly

   1 Morris, James        19 Northgate Bridgnorth SC   30.10       31.08           5

 

Event 4  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly

   1 Shaw, Carl           29 Loughborough Town SC      27.50       27.67           5

   2 Holland, Dave        28 Etwall Eagles             28.90       28.54           3

(Event 4  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly)

   3 Parker, Andrew       29 Pontypool Masters         29.40       28.86           2

   4 Lyle, Andrew         26 Northgate Bridgnorth SC   31.00       29.14           1

 

Event 4  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly

   1 Barnes, Neil         30 Halton                    29.50       28.89           5

   2 Keens, Paul          31 City of Sheffield Swim Squad 30.03     29.76           3

   3 Leech, Jonathan      33 City of Sheffield Swim Squad 30.50     31.33           2

   4 Gubb, Chris          31 Loughborough Town SC      32.00       32.54           1

 

Event 4  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly

   1 Parkes, Chris        39 Shrewsbury Masters        30.00       30.95           5

   2 Harrison, Karl       39 Loughborough Town SC      31.23       31.13           3

   3 Smith, Mark          39 Northgate Bridgnorth SC   32.00       31.17           2

   4 Rolle, Chris         35 Etwall Eagles             32.00       32.62           1

   5 Oliphant, Doug       39 Camden Swiss Cottage SC   36.10       34.38           1

   6 Loines, David        39 Brierley Hill             35.76       36.25           1

 

Event 4  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly

   1 Barkley, Carl R      44 Halton                    30.00       28.33           5

   2 Wilkes, Ian          42 Loughborough Town SC      28.50       28.48           3

   3 Langford, Steve      40 Birmingham Masters        30.63       30.17           2

   4 Breese, Paul         43 Northgate Bridgnorth SC   33.29       32.41           1

   5 McIntosh, James      43 Shrewsbury Masters        33.50       33.00           1

   6 Mitchelmore, Darren 43 Shrewsbury Masters        39.00       35.92           1

   7 East, Oggy           42 Arfon Masters             38.70       36.88           1

   8 Darby, John          42 City of Chester           42.00       36.89           1

   9 Norman, Ian          40 Wellingborough            41.00       39.48           1

  10 Smith, Clive         40 Etwall Eagles             38.65       41.04           1

 

Event 4  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly

   1 Holmes, Colin        48 Stalybridge Asc           29.20       29.93           5

   2 Barry, Steve         45 Market Harborough SC      31.50       31.76           3

   3 Partridge, Mark      46 Stroud Masters SC         30.84       31.81           2

   4 Standring, John      47 Stalybridge Asc           31.11       33.01           1

   5 Davis, Paul          47 Shrewsbury Masters        33.00       33.52           1

   6 Eggleton, Steve      49 Camp Hill Edwardians      32.00       33.91           1

 

Event 4  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly

   1 Finny, Martyn        51 Etwall Eagles             33.96       33.12           5

   2 Weston, Steve        54 Leominster Kingfishers SC 35.00       33.17           3

   3 Hayward, Pete        50 Dt's                      33.00       33.58           2

   4 Wright, Terry        53 Heads Of The Valleys      39.00       38.91           1

   5 Biddle, Christopher 54 Northgate Bridgnorth SC   40.00       42.41           1

 

Event 4  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly

   1 McCartney, Mike      56 Shrewsbury Masters        34.00       34.19           5

   2 McCartney, David     58 Team Ipswich Swimming     37.00       35.93           3

   3 Millington, Paul     57 Camp Hill Edwardians      38.00       39.20           2

   4 Bishop, Gerry        59 Camp Hill Edwardians      45.00       45.09           1

 

Event 4  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly

   1 Bridgland, J         61 Unattached                32.00       34.51           5

   2 Booth, Derek         60 Halton                    33.00       34.63           3

   3 Wills, Bernard       62 Camp Hill Edwardians      34.00       35.98           2

(Event 4  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly)

   4 Rothwell, Keith      60 Arfon Masters             41.85       39.07           1

   5 Rowson, Alan         60 Trafford Metro Borough SC 37.30       40.77           1

 

Event 4  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly

   1 Ingram, Keith        69 Coventry Masters          37.00       37.11           5

 

Event 4  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly

   1 Tennant, John        70 Birmingham Masters        33.84       34.07           5

   2 Walker, Tom          74 City of Chester           46.50       44.53           3

   3 Anderson, John       72 Trafford Metro Borough SC 57.00       56.80           2

--- Skerrett, Richard    74 Camarthenshire Masters  1:20.00          DQ

 

Event 5  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke

   1 Almond, Kate         20 Shrewsbury Masters        33.10       33.62           5

   2 Bayliss, Laura       24 Northgate Bridgnorth SC   34.10       35.89           3

 

Event 5  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke

   1 Basson, Leanne       28 Trafford Metro Borough SC 38.00       35.99           5

   2 Smith, Rebecca       29 Camp Hill Edwardians      38.63       37.22           3

 

Event 5  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke

   1 Gould, Lucy          31 Northgate Bridgnorth SC   36.80       35.42           5

   2 Burton, K             34 Camp Hill Edwardians      46.93       42.84           3

 

Event 5  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke

   1 Graham, Jacqui       37 Etwall Eagles             36.30       36.62           5

   2 Bainbridge, Nicola  38 Camp Hill Edwardians      37.16       37.13           3

   3 Bakewell, Donna      39 Loughborough Town SC      44.50       40.70           2

 

Event 5  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke

   1 Watkins, Alison      40 Camp Hill Edwardians      40.82       41.85           5

   2 Mellor, Linda        44 Etwall Eagles             57.00       56.23           3

 

Event 5  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke

   1 Sager, Elaine        46 Loughborough Town SC      42.22       42.57           5

   2 Morley, Lorraine     46 Market Harborough SC      46.28       48.49           3

   3 Edwards, Brigit      49 Arfon Masters             52.00       53.35           2

   4 Farrow, Jacquline    45 Kettering Swimming Club   57.30       56.71           1

 

Event 5  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke

   1 Basson, Jill         52 Trafford Metro Borough SC 42.00       41.66           5

   2 Chase, Kate          52 Camp Hill Edwardians      48.32       45.66           3

   3 Leresche, Sarah      50 Camp Hill Edwardians      53.12       49.81           2

   4 Briggs, Janet        50 Etwall Eagles             50.91       50.43           1

   5 Gowland, Lindsey     52 Etwall Eagles             38.50       51.72           1

 

Event 5  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke

   1 Albin, Jan           59 Arfon Masters             48.00       48.04           5

   2 Jones, Louise        55 Arfon Masters             59.00    1:00.80           3

 

Event 5  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke

   1 Barton, Rachel       61 Trafford Metro Borough SC 38.00       37.46           5

 

Event 5  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke

   1 Ingram, Jaqueline    66 Coventry Masters        1:08.00    1:07.30           5

   2 Thomas, Jean         65 Wellingborough          1:12.89    1:14.13           3

 

Event 5  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke

   1 Griffiths, Patricia 70 Shrewsbury Masters      1:00.00       59.42           5

 

Event 6  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly

   1 Lyle, James          26 Northgate Bridgnorth SC 1:06.11    1:04.80           5

      29.93  34.87

 

Event 6  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly

   1 Malpass, Chris       30 City of Chester         1:01.00    1:01.04           5

      28.65  32.39

   2 Gibbs, Matt          30 Ellesmere Port          1:08.72    1:09.49           3

      31.98  37.51

 

Event 6  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly

   1 Ingle, Paul          38 Etwall Eagles           1:20.10    1:18.19           5

      35.12  43.07

--- Cordingley, Jason    37 Arfon Masters           1:31.00          DQ

      44.23  49.50

 

Event 6  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly

   1 Haworth, Philip      44 Stalybridge Asc         1:04.46    1:04.94           5

      30.69  34.25

 

Event 6  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly

   1 Greaves, Stephen     45 Market Harborough SC    1:06.00    1:06.66           5

      30.28  36.38

   2 Gristwood, Andrew    45 Cleethorpes & District SC 1:11.50   1:10.48           3

      33.33  37.15

  *3 Howgill, Stephen     46 Loughborough Town SC    1:15.00    1:11.04           1 . 50

      33.35  37.69

  *3 Arnold, Rob          49 Trafford Metro Borough SC 1:10.00   1:11.04           1 . 50

      32.57  38.47

   5 Searle, Richard      45 Stroud Masters SC       1:11.09    1:11.13           1

      32.57  38.56

   6 Jones, Mark          49 Prescot Swimming Club   1:14.00    1:12.03           1

      33.54  38.49

 

Event 6  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly

   1 Syrett, Walter       50 Pontypool Masters       1:19.00    1:14.94           5

      35.29  39.65

   2 Morris, Dave         53 Shrewsbury Masters      1:18.00    1:17.43           3

      35.08  42.35

   3 Hunt, Jim             51 Birmingham Masters      1:26.00    1:27.08           2

      39.31  47.77

 

Event 6  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly

   1 Burge, Chris         61 Shrewsbury Masters      1:22.27    1:23.88           5

      36.60  47.28

 

Event 6  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly

   1 Parr, Derek          65 Otters SC               1:14.00    1:10.92           5

      33.11  37.81

 

Event 6  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly

   1 McDonald, Maurice    71 Liverpool Asc           2:20.00    2:30.22           5

    1:05.48 1:24.74

 

Event 7  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke

   1 Rothwell, Lucy       28 Arfon Masters           1:20.08    1:16.15           5

      37.27  38.88

   2 Wallace, Louisa      28 Kettering Swimming Club 1:19.50    1:20.78           3

      39.37  41.41

   3 Clarke, Rachel       28 Loughborough Town SC    1:24.00    1:27.13           2

      42.15  44.98

 

Event 7  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke

   1 Rochford, Diane      37 Trafford Metro Borough SC 1:28.00   1:27.14           5

      41.28  45.86

 

Event 7  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke

   1 Cheema, Ruth         47 Market Harborough SC    1:23.50    1:22.23           5

      40.06  42.17

   2 Jones, Sandra        45 Gloucester Masters SC   1:24.00    1:23.04           3

      40.55  42.49

   3 Shipley, Traci       45 Ellesmere Port          1:40.35    1:40.16           2

      49.17  50.99

 

Event 7  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke

   1 Lowe, Ruth           52 Etwall Eagles           1:23.00    1:25.09           5

      40.57  44.52

 

Event 7  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke

   1 Bourne, Anne         55 Camp Hill Edwardians    1:26.00    1:26.05           5

      41.87  44.18

   2 Wilson, Alison       55 Shrewsbury Masters      1:30.00    1:32.76           3

      45.00  47.76

 

Event 7  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke

   1 Morris, Val          69 Birmingham Masters      2:45.00    2:25.45           5

    1:11.40 1:14.05

 

Event 7  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke

   1 Walker, Brenda       71 City of Chester         1:42.00    1:50.95           5

      55.55  55.40

 

Event 9  Women 25-29 25 SC Meter Freestyle

   1 Clarke, Rachel       28 Loughborough Town SC      16.48       16.33           5

   2 Beck, Victoria       29 Loughborough Town SC      16.00       16.97           3

 

Event 9  Women 35-39 25 SC Meter Freestyle

   1 Graham, Jacqui       37 Etwall Eagles             14.20       14.32           5

   2 Hewitt, Marianne     37 Clissold SC               17.00       15.02           3

   3 Rochford, Diane      37 Trafford Metro Borough SC 16.00       15.65           2

   4 Brock, Charlotte     38 Shrewsbury Masters        17.00       17.31           1

   5 Stansbie, Lisa       35 Etwall Eagles             18.40       17.34           1

 

Event 9  Women 40-44 25 SC Meter Freestyle

   1 Vaughan, Jancis      44 Shrewsbury Masters        16.00       15.67           5

   2 Greves, Lin          43 Northgate Bridgnorth SC   22.63       21.65           3

 

Event 9  Women 45-49 25 SC Meter Freestyle

   1 Johnson, Fiona       48 Loughborough Town SC      18.08       17.97           5

   2 Burley, Karen        48 Northgate Bridgnorth SC   21.70       21.91           3

 

Event 9  Women 50-54 25 SC Meter Freestyle

   1 Poynter, Denise      50 Wellingborough            22.40       20.73           5

 

Event 9  Women 55-59 25 SC Meter Freestyle

   1 Hall, Nicola         55 Cinderford & District SC  20.00       19.62           5

   2 Lucas, Allie         58 Shrewsbury Masters        25.00       24.20           3

 

Event 9  Women 60-64 25 SC Meter Freestyle

   1 Wall, Pat             61 Shrewsbury Masters        20.03       20.88           5

 

Event 9  Women 65-69 25 SC Meter Freestyle

   1 Ingram, Jaqueline    66 Coventry Masters          37.00       34.12           5

   2 Thomas, Jean         65 Wellingborough            30.62       34.80           3

 

Event 10  Men 18-24 25 SC Meter Breaststroke

   1 Burton, Stewart      23 Northgate Bridgnorth SC   17.50       16.82           5

 

Event 10  Men 25-29 25 SC Meter Breaststroke

   1 Parker, Andrew       29 Pontypool Masters         16.50       15.64           5

 

Event 10  Men 30-34 25 SC Meter Breaststroke

   1 Malpass, Chris       30 City of Chester           17.00       16.17           5

   2 Keens, Paul          31 City of Sheffield Swim Squad 16.00     16.20           3

   3 Gubb, Chris          31 Loughborough Town SC      18.00       17.51           2

 

Event 10  Men 35-39 25 SC Meter Breaststroke

   1 Ashworth, Mark       39 Mold                      19.00       17.49           5

   2 Parkes, Chris        39 Shrewsbury Masters        20.00       17.97           3

 

Event 10  Men 40-44 25 SC Meter Breaststroke

   1 Langford, Steve      40 Birmingham Masters        16.79       16.85           5

   2 McIntosh, James      43 Shrewsbury Masters        17.50       17.37           3

   3 Wilkes, Ian          42 Loughborough Town SC      20.00       18.46           2

   4 Denton, Matthew      42 Shrewsbury Masters        20.00       18.91           1

   5 Reeves, Mark         42 Wellingborough            19.61       22.66           1

--- Mitchelmore, Darren 43 Shrewsbury Masters        18.50          DQ

--- Haworth, Philip      44 Stalybridge Asc           16.54          DQ

 

Event 10  Men 45-49 25 SC Meter Breaststroke

   1 Greaves, Stephen     45 Market Harborough SC      19.00       16.29           5

   2 Holmes, Colin        48 Stalybridge Asc           15.00       16.76           3

   3 Conway, Steve        45 Loughborough Town SC      17.50       17.16           2

   4 Bedford, Stewart     45 Shrewsbury Masters        19.50       17.67           1

   5 Davis, Paul          47 Shrewsbury Masters        20.00       18.69           1

   6 Farrow, Howard       46 Kettering Swimming Club   21.46       19.45           1

--- Barry, Steve         45 Market Harborough SC      22.40          DQ

 

Event 10  Men 50-54 25 SC Meter Breaststroke

   1 Watton, Mike         50 Shrewsbury Masters        21.00       17.10           5

   2 Weston, Steve        54 Leominster Kingfishers SC 25.00       18.36           3

   3 Wright, Terry        53 Heads Of The Valleys      19.00       20.09           2

   4 Finny, Martyn        51 Etwall Eagles             22.33       22.51           1

   5 Sinclair, Charlie    50 Shrewsbury Masters        26.00       25.07           1

 

Event 10  Men 55-59 25 SC Meter Breaststroke

   1 Millington, Paul     57 Camp Hill Edwardians      23.00       21.72           5

 

Event 10  Men 60-64 25 SC Meter Breaststroke

   1 Oldfield, Robin      62 Market Harborough SC      25.00       21.00           5

 

Event 10  Men 65-69 25 SC Meter Breaststroke

   1 Orme, Tony           67 City of Chester           24.00       21.68           5

   2 Butterworth, Roy     65 Newton Hall  Blackpool SC 24.00       25.00           3

 

Event 10  Men 70-74 25 SC Meter Breaststroke

   1 Tennant, John        70 Birmingham Masters        19.80       20.15           5

 

Event 10  Men 75-79 25 SC Meter Breaststroke

   1 Shenstone, Brian     76 City of Chester           30.00       29.07           5

 

Event 10  Men 80-84 25 SC Meter Breaststroke

   1 Hoy, Ted              81 Shrewsbury Masters        26.00       25.02           5

 

Event 11  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle

   1 Bayliss, Laura       24 Northgate Bridgnorth SC   32.81       33.56           5

   2 Melbourne, Amy       22 Loughborough Town SC      33.00       33.59           3

 

Event 11  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle

   1 Rothwell, Lucy       28 Arfon Masters             32.42       30.13           5

   2 Smith, Rebecca       29 Camp Hill Edwardians      33.59       31.28           3

   3 Sibcy, Alison        25 Loughborough Town SC      32.65       32.82           2

   4 Nightingale, Katie  29 Etwall Eagles             47.15       44.90           1

                    44.63

 

Event 11  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle

   1 Gould, Lucy          31 Northgate Bridgnorth SC   30.20       29.99           5

 

Event 11  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle

   1 Bainbridge, Nicola  38 Camp Hill Edwardians      30.31       30.62           5

   2 Harrison, Anne-Marie 36 Loughborough Town SC      33.00       32.98           3

   3 Bakewell, Donna      39 Loughborough Town SC      36.16       36.03           2

--- Waring, Natalie      37 Shrewsbury Masters            NT     X32.91

 

Event 11  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle

   1 Watkins, Alison      40 Camp Hill Edwardians      33.42       33.71           5

   2 Bolton, Jo           43 Trafford Metro Borough SC 35.00       33.98           3

   3 Robinson, Anna-Marie 40 Shrewsbury Masters        42.00       39.76           2

   4 Owston, Kim          42 Cinderford & District SC  38.95       40.05           1

   5 Mellor, Linda        44 Etwall Eagles             41.30       42.60           1

 

Event 11  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle

   1 Jones, Sandra        45 Gloucester Masters SC     31.50       30.90           5

   2 Cheema, Ruth         47 Market Harborough SC      23.50       32.27           3

   3 Morley, Lorraine     46 Market Harborough SC      35.51       37.25           2

   4 Downes, Tracey       48 Shrewsbury Masters        45.00       42.10           1

   5 Farrow, Jacquline    45 Kettering Swimming Club   45.98       46.21           1

   6 Edwards, Brigit      49 Arfon Masters             47.00       48.12           1

 

Event 11  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle

   1 Chase, Kate          52 Camp Hill Edwardians      33.13       36.32           5

   2 Leresche, Sarah      50 Camp Hill Edwardians      39.70       38.92           3

 

Event 11  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle

   1 Wilson, Alison       55 Shrewsbury Masters        37.00       38.23           5

   2 Albin, Jan           59 Arfon Masters             39.00       38.99           3

(Event 11  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle)

   3 Jones, Louise        55 Arfon Masters             39.00       41.46           2

 

Event 11  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle

   1 Barton, Rachel       61 Trafford Metro Borough SC 34.00       31.96           5

   2 Jones, Pat           60 Welshpool Sharks          48.00       49.03           3

                    32.78

 

Event 11  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle

   1 Griffiths, Patricia 70 Shrewsbury Masters        55.00       52.29           5

                    36.56

 

Event 12  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke

   1 Burley, Lewis        20 Northgate Bridgnorth SC   50.57       45.26           5

--- Morris, Paul         21 Northgate Bridgnorth SC   55.00          DQ

 

Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke

   1 Holland, Dave        28 Etwall Eagles             33.35       34.06           5

 

Event 12  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke

   1 Barnes, Neil         30 Halton                    38.00       35.33           5

   2 Coley, Craig         30 Birmingham Masters        36.00       36.49           3

   3 Jones, Andrew        34 Halton                    37.50       39.14           2

 

Event 12  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke

   1 Rolle, Chris         35 Etwall Eagles             32.75       32.87           5

   2 Harrison, Karl       39 Loughborough Town SC      36.78       35.74           3

   3 Oliphant, Doug       39 Camden Swiss Cottage SC   41.00       36.94           2

   4 Ingle, Paul          38 Etwall Eagles             38.42       38.75           1

   5 Prince, Stephen      37 Etwall Eagles             41.00       39.48           1

   6 Darley, Richard      38 Northgate Bridgnorth SC   46.00       43.70           1

 

Event 12  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke

   1 Barkley, Carl R      44 Halton                    35.00       35.65           5

   2 Bakewell, Eddie      43 Loughborough Town SC      38.41       38.52           3

   3 Darby, John          42 City of Chester           45.00       39.69           2

   4 Mitchell, Keith      44 Shrewsbury Masters        54.00       41.76           1

 

Event 12  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke

   1 Partridge, Mark      46 Stroud Masters SC         35.58       35.57           5

   2 Jones, Mark          49 Prescot Swimming Club     38.50       38.33           3

   3 Arnold, Rob          49 Trafford Metro Borough SC 40.00       39.73           2

   4 Howgill, Stephen     46 Loughborough Town SC      45.00       39.81           1

   5 Standring, John      47 Stalybridge Asc           39.04       40.13           1

   6 Bolton, Bob          49 Trafford Metro Borough SC 40.00       40.25           1

   7 Foxall, Charles      49 Northgate Bridgnorth SC   40.64       40.77           1

 

Event 12  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke

   1 Norman, Philip       53 Pontypool Masters         39.80       40.00           5

   2 Hunt, Jim             51 Birmingham Masters        40.00       40.43           3

 

Event 12  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke

   1 Barton, Neville      55 Trafford Metro Borough SC 33.50       34.73           5

   2 Hodkinson, Nigel     56 Stalybridge Asc           37.80       39.45           3

   3 McCartney, Mike      56 Shrewsbury Masters        42.00       40.28           2

   4 Bishop, Gerry        59 Camp Hill Edwardians      48.00       49.33           1

--- Upton, Michael       56 Northgate Bridgnorth SC 1:15.00          DQ

 

Event 12  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke

   1 Kelleher, Thomas     60 Howe Bridge Marlins Ldsc  37.00       39.04           5

   2 Booth, Derek         60 Halton                    42.00       43.26           3

   3 Rowson, Alan         60 Trafford Metro Borough SC 42.80       44.23           2

   4 Wilson, Alan         61 Shrewsbury Masters        43.00       44.65           1

   5 Bridgland, J         61 Unattached                40.00       48.58           1

 

Event 12  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke

   1 Marshall, Mick       70 Birmingham Masters        55.00       48.16           5

   2 McDonald, Maurice    71 Liverpool Asc             50.50       53.05           3

 

Event 13  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle

   1 Almond, Kate         20 Shrewsbury Masters      1:02.10    1:02.90           5

      30.15  32.75

 

Event 13  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle

   1 Basson, Leanne       28 Trafford Metro Borough SC 1:06.00   1:05.68           5

      31.57  34.11

   2 Wallace, Louisa      28 Kettering Swimming Club 1:09.50    1:11.24           3

      33.54  37.70

 

Event 13  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle

   1 Burton, K             34 Camp Hill Edwardians    1:10.24    1:14.85           5

      34.21  40.64

 

Event 13  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle

   1 Gilman, Sarah        37 Etwall Eagles           1:10.00    1:10.54           5

      33.63  36.91

   2 Morris, Alex         38 Shrewsbury Masters      1:30.00    1:30.50           3

      43.97  46.53

 

Event 13  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle

   1 Donnelly, Allison    42 Arfon Masters           1:30.00    1:39.01           5

      43.16  55.85

 

Event 13  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle

   1 Bettinson, Hayley    46 Camp Hill Edwardians    1:05.12    1:03.94           5

      30.39  33.55

   2 Sager, Elaine        46 Loughborough Town SC    1:13.59    1:15.06           3

      36.62  38.44

   3 Shipley, Traci       45 Ellesmere Port          1:17.39    1:21.98           2

      39.58  42.40

 

Event 13  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle

   1 Lowe, Ruth           52 Etwall Eagles           1:15.00    1:13.58           5

      35.82  37.76

   2 Basson, Jill         52 Trafford Metro Borough SC 1:10.80   1:14.30           3

      35.01  39.29

   3 Briggs, Janet        50 Etwall Eagles           1:22.94    1:25.43           2

      39.78  45.65

   4 Cole, Barbera        53 Shrewsbury Masters      1:31.47    1:32.39           1

      45.37  47.02

 

Event 13  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle

   1 Bourne, Anne         55 Camp Hill Edwardians    1:13.51    1:11.61           5

      35.69  35.92

   2 Slater, Christine    57 Arfon Masters           1:50.00    1:50.17           3

      52.05  58.12

 

Event 13  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle

   1 Morris, Val          69 Birmingham Masters      1:55.00    1:54.29           5

      56.55  57.74

 

Event 13  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle

   1 Walker, Brenda       71 City of Chester         1:35.00    1:38.24           5

      47.43  50.81

 

Event 14  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke

   1 Carrick, Tom         20 Shrewsbury Masters      1:22.80    1:17.86           5

      36.66  41.20

--- Morris, James        19 Northgate Bridgnorth SC 1:16.53          DQ

      37.01  41.79

 

Event 14  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke

   1 Shaw, Carl           29 Loughborough Town SC    1:07.50    1:06.92           5

      31.34  35.58

   2 Lyle, James          26 Northgate Bridgnorth SC 1:14.36    1:13.86           3

      34.67  39.19

 

Event 14  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke

   1 Gibbs, Matt          30 Ellesmere Port          1:17.45    1:16.89           5

      35.95  40.94

   2 Leech, Jonathan      33 City of Sheffield Swim Squad 1:16.00 1:20.43           3

      36.72  43.71

 

Event 14  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke

   1 Smith, Mark          39 Northgate Bridgnorth SC 1:18.00    1:16.64           5

      35.30  41.34

   2 Loines, David        39 Brierley Hill           1:25.00    1:27.02           3

      39.94  47.08

   3 Cordingley, Jason    37 Arfon Masters           1:41.00    1:42.06           2

      46.79  55.27

 

Event 14  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke

   1 Harding, Steve       40 Trafford Metro Borough SC 1:10.70   1:12.69           5

      33.44  39.25

   2 Smith, Clive         40 Etwall Eagles           1:30.00    1:30.53           3

      41.41  49.12

   3 East, Oggy           42 Arfon Masters           1:47.52    1:46.67           2

      50.38  56.29

 

Event 14  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke

   1 Eggleton, Steve      49 Camp Hill Edwardians    1:24.20    1:22.88           5

      39.18  43.70

   2 Searle, Richard      45 Stroud Masters SC       1:22.50    1:23.24           3

      39.52  43.72

   3 Gristwood, Andrew    45 Cleethorpes & District SC 1:24.50   1:25.19           2

      41.14  44.05

 

Event 14  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke

   1 Syrett, Walter       50 Pontypool Masters       1:22.50    1:16.58           5

      35.80  40.78

   2 Hayward, Pete        50 Dt's                    1:26.00    1:24.37           3

      40.35  44.02

   3 Morris, Dave         53 Shrewsbury Masters      1:32.00    1:30.04           2

      42.70  47.34

(Event 14  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke)

   4 Altman, Stuart       51 Shrewsbury Masters      1:34.00    1:33.83           1

      44.90  48.93

   5 Woodall, Richard     54 Etwall Eagles           1:46.50    1:43.08           1

      49.32  53.76

 

Event 14  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke

   1 McCartney, David     58 Team Ipswich Swimming   1:30.00    1:31.79           5

      42.43  49.36

 

Event 14  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke

   1 Rothwell, Keith      60 Arfon Masters           1:34.90    1:33.01           5

      43.95  49.06

   2 Burge, Chris         61 Shrewsbury Masters      1:50.00    1:44.29           3

      50.31  53.98

 

Event 14  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke

   1 Ingram, Keith        69 Coventry Masters        1:29.20    1:28.34           5

      40.86  47.48

   2 Parr, Derek          65 Otters SC               1:40.00    1:33.81           3

      44.64  49.17

   3 Peto, Jim             66 Wellingborough          1:52.00    1:54.17           2

      55.19  58.98

 

Event 14  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke

   1 Walker, Tom          74 City of Chester         1:29.09    1:30.80           5

      42.86  47.94

   2 Anderson, John       72 Trafford Metro Borough SC 1:51.00   1:53.60           3

      54.63  58.97

   3 Adkins, Malcolm      70 Shrewsbury Masters      1:56.00    1:53.77           2

      53.14 1:00.63

   4 Skerrett, Richard    74 Camarthenshire Masters  2:13.43    2:25.97           1

    1:08.77 1:17.20

 

Event 16  Men 18-24 100 SC Meter IM

   1 Burton, Stewart      23 Northgate Bridgnorth SC 1:10.00    1:08.46           5

      32.09  36.37

   2 Carrick, Tom         20 Shrewsbury Masters      1:13.76    1:11.29           3

      33.73  37.56

   3 Morris, James        19 Northgate Bridgnorth SC 1:12.50    1:12.34           2

      33.74  38.60

   4 Burley, Lewis        20 Northgate Bridgnorth SC 1:49.09    1:35.23           1

      45.85  49.38

--- Morris, Paul         21 Northgate Bridgnorth SC 2:20.00          DQ

    1:06.70 1:02.61

 

Event 16  Men 25-29 100 SC Meter IM

   1 Shaw, Carl           29 Loughborough Town SC    1:02.50    1:03.03           5

      29.35  33.68

   2 Holland, Dave        28 Etwall Eagles           1:04.19    1:04.89           3

      30.17  34.72

   3 Lyle, James          26 Northgate Bridgnorth SC 1:06.89    1:05.07           2

      30.35  34.72

   4 Lyle, Andrew         26 Northgate Bridgnorth SC 1:06.00    1:05.28           1

      30.29  34.99

   5 Parker, Andrew       29 Pontypool Masters       1:12.50    1:05.56           1

      30.34  35.22

 

Event 16  Men 30-34 100 SC Meter IM

   1 Keens, Paul          31 City of Sheffield Swim Squad 1:09.80 1:08.24           5

      31.66  36.58

   2 Coley, Craig         30 Birmingham Masters      1:13.86    1:13.57           3

      34.46  39.11

   3 Jones, Andrew        34 Halton                  1:13.42    1:18.31           2

      36.55  41.76

   4 Leech, Jonathan      33 City of Sheffield Swim Squad 1:07.00 1:19.13           1

      35.61  43.52

 

Event 16  Men 35-39 100 SC Meter IM

   1 Rolle, Chris         35 Etwall Eagles           1:08.00    1:08.94           5

      32.30  36.64

   2 Harrison, Karl       39 Loughborough Town SC    1:09.87    1:10.54           3

      32.83  37.71

   3 Smith, Mark          39 Northgate Bridgnorth SC 1:14.00    1:12.42           2

      33.91  38.51

   4 Oliphant, Doug       39 Camden Swiss Cottage SC 1:19.20    1:15.12           1

      36.04  39.08

   5 Loines, David        39 Brierley Hill           1:16.80    1:17.50           1

      36.98  40.52

   6 Parkes, Chris        39 Shrewsbury Masters      1:21.00    1:18.54           1

      34.86  43.68

   7 Ashworth, Mark       39 Mold                    1:21.00    1:19.75           1

      39.31  40.44

   8 Ingle, Paul          38 Etwall Eagles           1:17.81    1:20.10           1

      37.75  42.35

   9 Prince, Stephen      37 Etwall Eagles           1:26.00    1:26.96           1

      41.90  45.06

  10 Cordingley, Jason    37 Arfon Masters           1:31.00    1:33.22           1

      44.31  48.91

 

Event 16  Men 40-44 100 SC Meter IM

   1 Harding, Steve       40 Trafford Metro Borough SC 1:03.50   1:04.67           5

      30.42  34.25

   2 Haworth, Philip      44 Stalybridge Asc         1:06.54    1:09.64           3

      32.96  36.68

   3 Wilkes, Ian          42 Loughborough Town SC    1:15.00    1:10.76           2

      32.21  38.55

   4 Langford, Steve      40 Birmingham Masters      1:11.89    1:11.10           1

      32.73  38.37

   5 McIntosh, James      43 Shrewsbury Masters      1:16.50    1:17.49           1

      34.78  42.71

   6 Darby, John          42 City of Chester         1:20.00    1:19.42           1

      37.72  41.70

   7 Denton, Matthew      42 Shrewsbury Masters      1:25.00    1:23.27           1

      41.12  42.15

   8 Smith, Clive         40 Etwall Eagles           1:24.01    1:23.79           1

      39.72  44.07

   9 East, Oggy           42 Arfon Masters           1:31.71    1:33.64           1

      45.65  47.99

 

Event 16  Men 45-49 100 SC Meter IM

   1 Greaves, Stephen     45 Market Harborough SC    1:10.00    1:10.10           5

      31.99  38.11

(Event 16  Men 45-49 100 SC Meter IM)

   2 Holmes, Colin        48 Stalybridge Asc         1:14.32    1:10.80           3

      32.94  37.86

   3 Searle, Richard      45 Stroud Masters SC       1:11.46    1:11.80           2

      33.14  38.66

   4 Conway, Steve        45 Loughborough Town SC    1:12.00    1:12.87           1

      33.40  39.47

   5 Barry, Steve         45 Market Harborough SC    1:11.30    1:13.05           1

      34.54  38.51

   6 Partridge, Mark      46 Stroud Masters SC       1:13.30    1:13.54           1

      33.77  39.77

   7 Jones, Mark          49 Prescot Swimming Club   1:14.00    1:13.69           1

      35.60  38.09

   8 Eggleton, Steve      49 Camp Hill Edwardians    1:16.20    1:14.31           1

      35.50  38.81

   9 Davis, Paul          47 Shrewsbury Masters      1:15.00    1:14.96           1

      35.13  39.83

  10 Arnold, Rob          49 Trafford Metro Borough SC 1:14.00   1:15.46           1

      35.90  39.56

  11 Gristwood, Andrew    45 Cleethorpes & District SC 1:12.50   1:15.97           1

      36.10  39.87

  12 Bedford, Stewart     45 Shrewsbury Masters      1:18.00    1:16.10           1

      36.05  40.05

  13 Howgill, Stephen     46 Loughborough Town SC    1:32.00    1:19.92           1

      38.39  41.53

  14 Standring, John      47 Stalybridge Asc         1:15.21    1:21.16           1

      36.89  44.27

  15 Bolton, Bob          49 Trafford Metro Borough SC 1:30.00   1:25.60           1

      42.27  43.33

 

Event 16  Men 50-54 100 SC Meter IM

   1 Syrett, Walter       50 Pontypool Masters       1:20.50    1:13.89           5

      35.20  38.69

   2 Hayward, Pete        50 Dt's                    1:16.00    1:14.35           3

      35.62  38.73

   3 Norman, Philip       53 Pontypool Masters       1:15.00    1:15.79           2

      34.65  41.14

   4 Morris, Dave         53 Shrewsbury Masters      1:18.00    1:15.94           1

      35.61  40.33

   5 Weston, Steve        54 Leominster Kingfishers SC 1:30.00   1:17.72           1

      34.96  42.76

   6 Watton, Mike         50 Shrewsbury Masters      1:23.00    1:19.93           1

      37.79  42.14

   7 Hunt, Jim             51 Birmingham Masters      1:20.00    1:26.80           1

      41.46  45.34

   8 Finny, Martyn        51 Etwall Eagles           1:32.13    1:29.17           1

      39.17  50.00

   9 Altman, Stuart       51 Shrewsbury Masters      1:30.00    1:30.74           1

      45.19  45.55

  10 Sinclair, Charlie    50 Shrewsbury Masters      1:51.00    1:47.27           1

      49.16  58.11

 

Event 16  Men 55-59 100 SC Meter IM

   1 Barton, Neville      55 Trafford Metro Borough SC 1:13.00   1:12.34           5

      35.27  37.07

(Event 16  Men 55-59 100 SC Meter IM)

   2 McCartney, Mike      56 Shrewsbury Masters      1:20.00    1:20.05           3

      37.98  42.07

   3 McCartney, David     58 Team Ipswich Swimming   1:25.00    1:22.42           2

      39.35  43.07

   4 Hodkinson, Nigel     56 Stalybridge Asc         1:26.00    1:25.61           1

      41.61  44.00

   5 Millington, Paul     57 Camp Hill Edwardians    1:20.00    1:32.02           1

      43.47  48.55

   6 Bishop, Gerry        59 Camp Hill Edwardians    1:30.00    1:36.80           1

      44.54  52.26

 

Event 16  Men 60-64 100 SC Meter IM

   1 Booth, Derek         60 Halton                  1:20.00    1:21.15           5

      38.18  42.97

   2 Oldfield, Robin      62 Market Harborough SC    1:30.00    1:25.34           3

      38.48  46.86

   3 Bridgland, J         61 Unattached              1:25.00    1:25.85           2

      37.98  47.87

   4 Rowson, Alan         60 Trafford Metro Borough SC 1:25.60   1:27.79           1

      40.74  47.05

   5 Burge, Chris         61 Shrewsbury Masters      1:38.00    1:28.62           1

      41.43  47.19

   6 Rothwell, Keith      60 Arfon Masters           1:32.60    1:29.99           1

      44.14  45.85

   7 Wills, Bernard       62 Camp Hill Edwardians    1:20.00    1:30.01           1

      39.32  50.69

   8 Wilson, Alan         61 Shrewsbury Masters      1:40.00    1:39.65           1

      46.50  53.15

--- Kelleher, Thomas     60 Howe Bridge Marlins Ldsc 1:30.00          DQ

      41.14  42.28

 

Event 16  Men 65-69 100 SC Meter IM

   1 Ingram, Keith        69 Coventry Masters        1:22.30    1:22.06           5

      38.79  43.27

   2 Parr, Derek          65 Otters SC               1:25.00    1:25.92           3

      39.14  46.78

   3 Butterworth, Roy     65 Newton Hall  Blackpool SC 1:40.00   1:39.68           2

      46.38  53.30

   4 Peto, Jim             66 Wellingborough          1:46.90    1:51.98           1

      53.98  58.00

   5 Orme, Tony           67 City of Chester         1:56.00    1:54.79           1

      54.79 1:00.00

 

Event 16  Men 70-74 100 SC Meter IM

   1 Leatherbarrow, Don  71 Cinderford & District SC 1:28.00    1:28.91           5

      42.65  46.26

   2 Tennant, John        70 Birmingham Masters      1:30.00    1:28.97           3

      42.35  46.62

   3 Walker, Tom          74 City of Chester         1:28.13    1:29.82           2

      42.72  47.10

   4 Marshall, Mick       70 Birmingham Masters      1:45.00    1:32.64           1

      44.02  48.62

   5 Anderson, John       72 Trafford Metro Borough SC 1:49.00   1:48.03           1

      53.32  54.71

(Event 16  Men 70-74 100 SC Meter IM)

   6 McDonald, Maurice    71 Liverpool Asc           1:48.00    1:52.06           1

      57.94  54.12

   7 Adkins, Malcolm      70 Shrewsbury Masters      2:00.00    2:03.58           1

    1:05.43  58.15

--- Skerrett, Richard    74 Camarthenshire Masters  2:40.00          DQ

    1:29.68 1:11.81

 

Event 16  Men 75-79 100 SC Meter IM

   1 Shenstone, Brian     76 City of Chester         2:14.00    2:14.04           5

    1:05.86 1:08.18

 

Event 16  Men 80-84 100 SC Meter IM

   1 Hoy, Ted              81 Shrewsbury Masters      2:04.00    2:10.05           5

    1:04.07 1:05.98

 

Event 17  Women 25-29 25 SC Meter Butterfly

   1 Smith, Rebecca       29 Camp Hill Edwardians      19.77       16.36           5

   2 Clarke, Rachel       28 Loughborough Town SC          NT       17.60           3

   3 Sibcy, Alison        25 Loughborough Town SC      18.50       18.10           2

   4 Beck, Victoria       29 Loughborough Town SC      20.00       18.69           1

 

Event 17  Women 35-39 25 SC Meter Butterfly

   1 Bakewell, Donna      39 Loughborough Town SC      18.51       17.70           5

   2 Stansbie, Lisa       35 Etwall Eagles             20.24       19.62           3

   3 Brock, Charlotte     38 Shrewsbury Masters        21.00       20.57           2

--- Waring, Natalie      37 Shrewsbury Masters            NT     X17.81

 

Event 17  Women 40-44 25 SC Meter Butterfly

   1 Watkins, Alison      40 Camp Hill Edwardians      23.00       17.37           5

   2 Vaughan, Jancis      44 Shrewsbury Masters        20.00       17.73           3

   3 Robinson, Anna-Marie 40 Shrewsbury Masters        23.00       21.74           2

   4 Owston, Kim          42 Cinderford & District SC  25.00       22.25           1

   5 Mellor, Linda        44 Etwall Eagles             24.00       22.88           1

   6 Greves, Lin          43 Northgate Bridgnorth SC   27.29       27.42           1

 

Event 17  Women 45-49 25 SC Meter Butterfly

   1 Johnson, Fiona       48 Loughborough Town SC      19.14       19.60           5

   2 Morley, Lorraine     46 Market Harborough SC      20.89       20.95           3

   3 Downes, Tracey       48 Shrewsbury Masters        26.00       23.95           2

   4 Edwards, Brigit      49 Arfon Masters             26.00       27.61           1

 

Event 17  Women 50-54 25 SC Meter Butterfly

   1 Leresche, Sarah      50 Camp Hill Edwardians      21.58       20.91           5

   2 Poynter, Denise      50 Wellingborough            30.00       30.41           3

 

Event 17  Women 55-59 25 SC Meter Butterfly

   1 Wilson, Alison       55 Shrewsbury Masters        20.00       21.45           5

   2 Hall, Nicola         55 Cinderford & District SC  27.52       28.87           3

 

Event 17  Women 60-64 25 SC Meter Butterfly

   1 Wall, Pat             61 Shrewsbury Masters        28.00       26.71           5

   2 Jones, Pat           60 Welshpool Sharks          30.00       31.36           3

 

Event 17  Women 65-69 25 SC Meter Butterfly

   1 Ingram, Jaqueline    66 Coventry Masters          40.00       34.75           5

   2 Thomas, Jean         65 Wellingborough            37.50       40.60           3

 

Event 17  Women 70-74 25 SC Meter Butterfly

   1 Griffiths, Patricia 70 Shrewsbury Masters        30.00       29.50           5

 

Event 18  Men 18-24 25 SC Meter Backstroke

   1 Burton, Stewart      23 Northgate Bridgnorth SC   17.50       16.76           5

   2 Morris, Paul         21 Northgate Bridgnorth SC   35.00       31.36           3

 

Event 18  Men 25-29 25 SC Meter Backstroke

   1 Parker, Andrew       29 Pontypool Masters         16.50       15.86           5

 

Event 18  Men 30-34 25 SC Meter Backstroke

   1 Leech, Jonathan      33 City of Sheffield Swim Squad 16.00     17.49           5

 

Event 18  Men 35-39 25 SC Meter Backstroke

   1 Parkes, Chris        39 Shrewsbury Masters        17.00       16.84           5

   2 Ashworth, Mark       39 Mold                      19.00       19.25           3

   3 Darley, Richard      38 Northgate Bridgnorth SC   20.00       19.43           2

   4 Prince, Stephen      37 Etwall Eagles             18.40       19.66           1

 

Event 18  Men 40-44 25 SC Meter Backstroke

   1 Haworth, Philip      44 Stalybridge Asc           15.82       16.46           5

   2 McIntosh, James      43 Shrewsbury Masters        17.00       17.20           3

   3 Bakewell, Eddie      43 Loughborough Town SC      17.13       17.65           2

   4 Mitchelmore, Darren 43 Shrewsbury Masters        18.50       18.63           1

   5 Denton, Matthew      42 Shrewsbury Masters        20.00       19.82           1

   6 Norman, Ian          40 Wellingborough            25.00       24.87           1

 

Event 18  Men 45-49 25 SC Meter Backstroke

   1 Greaves, Stephen     45 Market Harborough SC      19.00       16.26           5

   2 Bedford, Stewart     45 Shrewsbury Masters        17.50       16.78           3

   3 Bolton, Bob          49 Trafford Metro Borough SC 17.00       19.45           2

   4 Farrow, Howard       46 Kettering Swimming Club   21.34       21.91           1

 

Event 18  Men 50-54 25 SC Meter Backstroke

   1 Weston, Steve        54 Leominster Kingfishers SC 18.00       16.20           5

   2 Norman, Philip       53 Pontypool Masters         15.83       16.38           3

   3 Watton, Mike         50 Shrewsbury Masters        19.00       17.55           2

   4 Finny, Martyn        51 Etwall Eagles             19.70       19.23           1

   5 Altman, Stuart       51 Shrewsbury Masters        23.00       22.74           1

 

Event 18  Men 55-59 25 SC Meter Backstroke

   1 Barton, Neville      55 Trafford Metro Borough SC 17.00       17.77           5

 

Event 18  Men 60-64 25 SC Meter Backstroke

   1 Oldfield, Robin      62 Market Harborough SC      18.00       17.20           5

   2 Burge, Chris         61 Shrewsbury Masters        20.00       18.95           3

   3 Kelleher, Thomas     60 Howe Bridge Marlins Ldsc  18.00       19.71           2

   4 Wilson, Alan         61 Shrewsbury Masters        23.00       22.25           1

 

Event 18  Men 65-69 25 SC Meter Backstroke

   1 Butterworth, Roy     65 Newton Hall  Blackpool SC 21.00       21.79           5

   2 Orme, Tony           67 City of Chester           24.00       25.55           3

 

Event 18  Men 70-74 25 SC Meter Backstroke

   1 Marshall, Mick       70 Birmingham Masters        22.00       20.63           5

   2 Leatherbarrow, Don  71 Cinderford & District SC  21.00       21.95           3

   3 Tennant, John        70 Birmingham Masters        19.25       21.98           2

(Event 18  Men 70-74 25 SC Meter Backstroke)

   4 Adkins, Malcolm      70 Shrewsbury Masters        23.00       29.54           1

 

Event 18  Men 80-84 25 SC Meter Backstroke

   1 Hoy, Ted              81 Shrewsbury Masters        25.00       23.92           5

 

Event 19  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly

   1 Almond, Kate         20 Shrewsbury Masters        32.60       32.40           5

   2 Melbourne, Amy       22 Loughborough Town SC      36.00       36.56           3

   3 Bayliss, Laura       24 Northgate Bridgnorth SC   39.76       39.24           2

 

Event 19  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly

   1 Rothwell, Lucy       28 Arfon Masters             33.60       33.86           5

   2 Basson, Leanne       28 Trafford Metro Borough SC 33.00       34.78           3

--- Morgan, Brook        27 Shrewsbury Masters            NT     X40.76

--- Wallace, Louisa      28 Kettering Swimming Club   35.50          DQ

 

Event 19  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly

   1 Gould, Lucy          31 Northgate Bridgnorth SC   34.20       34.60           5

 

Event 19  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly

   1 Bainbridge, Nicola  38 Camp Hill Edwardians      32.70       33.09           5

   2 Gilman, Sarah        37 Etwall Eagles             34.40       34.26           3

   3 Rochford, Diane      37 Trafford Metro Borough SC 35.00       35.28           2

   4 Harrison, Anne-Marie 36 Loughborough Town SC      37.50       38.04           1

 

Event 19  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly

   1 Donnelly, Allison    42 Arfon Masters             44.00       46.24           5

 

Event 19  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly

   1 Bettinson, Hayley    46 Camp Hill Edwardians      30.93       30.68           5

   2 Sager, Elaine        46 Loughborough Town SC      37.83       37.89           3

   3 Farrow, Jacquline    45 Kettering Swimming Club 1:00.37       57.57           2

                    41.11

 

Event 19  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly

   1 Basson, Jill         52 Trafford Metro Borough SC 37.00       38.10           5

   2 Chase, Kate          52 Camp Hill Edwardians      42.50       41.23           3

   3 Lowe, Ruth           52 Etwall Eagles             40.00       42.59           2

   4 Briggs, Janet        50 Etwall Eagles             46.60       46.59           1

 

Event 19  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly

   1 Bourne, Anne         55 Camp Hill Edwardians      39.50       38.55           5

   2 Albin, Jan           59 Arfon Masters             49.00       45.92           3

   3 Slater, Christine    57 Arfon Masters             55.00       53.97           2

 

Event 19  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly

   1 Barton, Rachel       61 Trafford Metro Borough SC 38.00       35.48           5

 

Event 19  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly

   1 Morris, Val          69 Birmingham Masters      1:10.00    1:08.93           5

 

Event 19  Women 70-74 50 SC Meter Butterfly

   1 Walker, Brenda       71 City of Chester           59.50       58.23           5

                    41.75

 

Event 20  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke

   1 Carrick, Tom         20 Shrewsbury Masters        40.00       35.28           5

(Event 20  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke)

   2 Burley, Lewis        20 Northgate Bridgnorth SC   45.83       42.78           3

 

Event 20  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke

   1 Holland, Dave        28 Etwall Eagles             29.63       29.53           5

   2 Shaw, Carl           29 Loughborough Town SC      29.50       30.50           3

 

Event 20  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke

   1 Malpass, Chris       30 City of Chester           29.50       29.43           5

   2 Keens, Paul          31 City of Sheffield Swim Squad 31.86     31.93           3

   3 Barnes, Neil         30 Halton                    33.00       32.35           2

   4 Coley, Craig         30 Birmingham Masters        34.83       34.65           1

   5 Gubb, Chris          31 Loughborough Town SC      32.00       35.28           1

 

Event 20  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke

   1 Rolle, Chris         35 Etwall Eagles             32.00       31.85           5

   2 Harrison, Karl       39 Loughborough Town SC      36.36       34.29           3

   3 Smith, Mark          39 Northgate Bridgnorth SC   37.00       34.40           2

   4 Oliphant, Doug       39 Camden Swiss Cottage SC   40.00       36.87           1

   5 Ingle, Paul          38 Etwall Eagles             38.99       38.48           1

   6 Hawker, Andy         39 Northgate Bridgnorth SC   48.00       39.94           1

 

Event 20  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke

   1 Harding, Steve       40 Trafford Metro Borough SC 31.00       32.07           5

   2 Wilkes, Ian          42 Loughborough Town SC      35.00       32.45           3

   3 Langford, Steve      40 Birmingham Masters        33.12       33.82           2

   4 Smith, Clive         40 Etwall Eagles             41.53       41.68           1

   5 Reeves, Mark         42 Wellingborough            47.59       46.04           1

   6 East, Oggy           42 Arfon Masters             53.56       51.11           1

 

Event 20  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke

   1 Searle, Richard      45 Stroud Masters SC         32.75       32.39           5

   2 Barry, Steve         45 Market Harborough SC      33.80       34.65           3

   3 Partridge, Mark      46 Stroud Masters SC         35.85       35.53           2

   4 Arnold, Rob          49 Trafford Metro Borough SC 37.00       36.72           1

   5 Foxall, Charles      49 Northgate Bridgnorth SC   37.37       37.51           1

   6 Howgill, Stephen     46 Loughborough Town SC      45.00       41.75           1

 

Event 20  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke

   1 Hayward, Pete        50 Dt's                      36.00       35.21           5

   2 Syrett, Walter       50 Pontypool Masters         42.50       37.14           3

   3 Wright, Terry        53 Heads Of The Valleys      40.00       40.68           2

   4 Woodall, Richard     54 Etwall Eagles             43.50       43.60           1

   5 Hunt, Jim             51 Birmingham Masters        44.00       45.63           1

   6 Sinclair, Charlie    50 Shrewsbury Masters        51.00       53.55           1

 

Event 20  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke

   1 McCartney, Mike      56 Shrewsbury Masters            NT       38.67           5

   2 Hodkinson, Nigel     56 Stalybridge Asc           39.90       42.90           3

   3 Bishop, Gerry        59 Camp Hill Edwardians      45.00       46.67           2

 

Event 20  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke

   1 Bridgland, J         61 Unattached                35.00       39.25           5

   2 Booth, Derek         60 Halton                    38.00       39.30           3

   3 Rowson, Alan         60 Trafford Metro Borough SC 41.73       41.84           2

 

Event 20  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke

   1 Ingram, Keith        69 Coventry Masters          39.50       41.08           5

   2 Parr, Derek          65 Otters SC                 43.00       42.31           3

 

Event 20  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke

   1 McDonald, Maurice    71 Liverpool Asc             51.74       51.17           5

   2 Skerrett, Richard    74 Camarthenshire Masters  1:13.46    1:20.52           3

 

Event 21  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly

   1 Burton, K             34 Camp Hill Edwardians    1:23.93    1:26.95           5

      38.44  48.51

 

Event 21  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly

   1 Graham, Jacqui       37 Etwall Eagles           1:18.30    1:21.55           5

      36.99  44.56

 

Event 21  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly

   1 Jones, Sandra        45 Gloucester Masters SC   1:13.90    1:14.54           5

      35.99  38.55

   2 Cheema, Ruth         47 Market Harborough SC    1:28.61    1:21.25           3

      37.59  43.66

   3 Shipley, Traci       45 Ellesmere Port          1:41.22    1:43.60           2

      47.80  55.80

 

Event 22  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke

   1 Lyle, James          26 Northgate Bridgnorth SC 1:04.67    1:05.25           5

      32.00  33.25

   2 Lyle, Andrew         26 Northgate Bridgnorth SC 1:05.00    1:06.26           3

      32.06  34.20

 

Event 22  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke

   1 Cordingley, Jason    37 Arfon Masters           1:47.00    1:41.65           5

      47.91  53.74

 

Event 22  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke

   1 Holmes, Colin        48 Stalybridge Asc         1:10.10    1:11.13           5

      34.30  36.83

   2 Conway, Steve        45 Loughborough Town SC    1:12.00    1:12.41           3

      34.77  37.64

   3 Eggleton, Steve      49 Camp Hill Edwardians    1:19.20    1:17.55           2

      38.66  38.89

   4 Jones, Mark          49 Prescot Swimming Club   1:18.00    1:18.22           1

      38.38  39.84

   5 Gristwood, Andrew    45 Cleethorpes & District SC 1:19.50   1:18.81           1

      39.15  39.66

   6 Davis, Paul          47 Shrewsbury Masters      1:18.00    1:20.39           1

      39.57  40.82

 

Event 22  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke

   1 Morris, Dave         53 Shrewsbury Masters      1:24.00    1:20.91           5

      38.98  41.93

 

Event 22  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke

   1 McCartney, David     58 Team Ipswich Swimming   1:23.00    1:32.28           5

      43.94  48.34

 

Event 22  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke

   1 Rothwell, Keith      60 Arfon Masters           1:58.20    1:53.32           5

      55.32  58.00

 

Event 22  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke

   1 Anderson, John       72 Trafford Metro Borough SC 1:50.00   1:47.20           5

      52.84  54.36

--- Walker, Tom          74 City of Chester         1:31.97          DQ

      46.86  47.92

 

Event 22  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke

--- Shenstone, Brian     76 City of Chester         2:05.00          DQ

    1:02.92 1:05.02

 

Event 24  Men 18-24 25 SC Meter Freestyle

   1 Burton, Stewart      23 Northgate Bridgnorth SC   15.06       12.87           5

 

Event 24  Men 35-39 25 SC Meter Freestyle

   1 Parkes, Chris        39 Shrewsbury Masters        13.00       12.87           5

   2 Ashworth, Mark       39 Mold                      14.00       13.71           3

   3 Darley, Richard      38 Northgate Bridgnorth SC   17.00       15.67           2

 

Event 24  Men 40-44 25 SC Meter Freestyle

   1 McIntosh, James      43 Shrewsbury Masters        14.00       14.40           5

   2 Mitchell, Keith      44 Shrewsbury Masters        18.00       14.73           3

 

Event 24  Men 45-49 25 SC Meter Freestyle

   1 Greaves, Stephen     45 Market Harborough SC      12.20       12.49           5

   2 Conway, Steve        45 Loughborough Town SC      13.00       13.14           3

   3 Bedford, Stewart     45 Shrewsbury Masters        15.00       13.94           2

   4 Bolton, Bob          49 Trafford Metro Borough SC 14.00       15.30           1

   5 Farrow, Howard       46 Kettering Swimming Club   16.06       15.67           1

 

Event 24  Men 50-54 25 SC Meter Freestyle

   1 Watton, Mike         50 Shrewsbury Masters        18.00       14.47           5

   2 Norman, Philip       53 Pontypool Masters         13.70       14.70           3

   3 Syrett, Walter       50 Pontypool Masters         16.50       15.03           2

 

Event 24  Men 60-64 25 SC Meter Freestyle

   1 Oldfield, Robin      62 Market Harborough SC      14.50       14.44           5

   2 Wills, Bernard       62 Camp Hill Edwardians      16.00       15.37           3

   3 Kelleher, Thomas     60 Howe Bridge Marlins Ldsc  16.00       15.54           2

   4 Rothwell, Keith      60 Arfon Masters             16.70       16.08           1

   5 Wilson, Alan         61 Shrewsbury Masters        18.00       17.62           1

 

Event 24  Men 65-69 25 SC Meter Freestyle

   1 Orme, Tony           67 City of Chester           21.00       19.11           5

 

Event 25  Women 18-24 25 SC Meter Breaststroke

   1 Melbourne, Amy       22 Loughborough Town SC      23.00       20.80           5

 

Event 25  Women 25-29 25 SC Meter Breaststroke

   1 Basson, Leanne       28 Trafford Metro Borough SC 20.00       18.73           5

   2 Clarke, Rachel       28 Loughborough Town SC      20.44       20.99           3

   3 Beck, Victoria       29 Loughborough Town SC      25.00       23.08           2

 

Event 25  Women 30-34 25 SC Meter Breaststroke

   1 Burton, K             34 Camp Hill Edwardians      21.88       20.88           5

 

Event 25  Women 35-39 25 SC Meter Breaststroke

   1 Gilman, Sarah        37 Etwall Eagles             42.00       19.56           5

   2 Bakewell, Donna      39 Loughborough Town SC      22.11       23.07           3

 

Event 25  Women 40-44 25 SC Meter Breaststroke

   1 Vaughan, Jancis      44 Shrewsbury Masters        22.00       21.47           5

   2 Owston, Kim          42 Cinderford & District SC  23.97       23.30           3

   3 Greves, Lin          43 Northgate Bridgnorth SC   33.38       33.24           2

 

Event 25  Women 45-49 25 SC Meter Breaststroke

   1 Downes, Tracey       48 Shrewsbury Masters        25.00       23.98           5

   2 Johnson, Fiona       48 Loughborough Town SC      24.53       25.37           3

   3 Burley, Karen        48 Northgate Bridgnorth SC   30.25       31.11           2

 

Event 25  Women 50-54 25 SC Meter Breaststroke

   1 Leresche, Sarah      50 Camp Hill Edwardians          NT       22.41           5

   2 Basson, Jill         52 Trafford Metro Borough SC 25.00       22.69           3

   3 Poynter, Denise      50 Wellingborough            25.00       26.84           2

 

Event 25  Women 55-59 25 SC Meter Breaststroke

   1 Hall, Nicola         55 Cinderford & District SC  28.42       28.47           5

   2 Lucas, Allie         58 Shrewsbury Masters        32.00       33.92           3

 

Event 25  Women 60-64 25 SC Meter Breaststroke

   1 Wall, Pat             61 Shrewsbury Masters        26.62       27.03           5

 

Event 25  Women 65-69 25 SC Meter Breaststroke

   1 Ingram, Jaqueline    66 Coventry Masters          39.00       35.69           5

 

Event 26  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle

   1 Burley, Lewis        20 Northgate Bridgnorth SC   34.39       32.49           5

   2 Morris, Paul         21 Northgate Bridgnorth SC   50.00       41.55           3

                    20.88

 

Event 26  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle

   1 Parker, Andrew       29 Pontypool Masters         25.85       25.86           5

 

Event 26  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle

   1 Barnes, Neil         30 Halton                    27.00       26.21           5

   2 Keens, Paul          31 City of Sheffield Swim Squad 27.02     26.67           3

   3 Jones, Andrew        34 Halton                    28.07       28.64           2

   4 Leech, Jonathan      33 City of Sheffield Swim Squad 27.50     29.50           1

 

Event 26  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle

   1 Rolle, Chris         35 Etwall Eagles             26.80       26.89           5

   2 Oliphant, Doug       39 Camden Swiss Cottage SC   29.60       28.39           3

   3 Smith, Mark          39 Northgate Bridgnorth SC   28.00       28.93           2

   4 Ingle, Paul          38 Etwall Eagles             29.77       29.96           1

   5 Prince, Stephen      37 Etwall Eagles             30.45       30.55           1

 

Event 26  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle

   1 Barkley, Carl R      44 Halton                    25.08       24.98           5

   2 Harding, Steve       40 Trafford Metro Borough SC 25.00       25.62           3

   3 Wilkes, Ian          42 Loughborough Town SC      27.50       27.21           2

   4 Langford, Steve      40 Birmingham Masters        28.22       27.95           1

   5 Bakewell, Eddie      43 Loughborough Town SC      30.79       31.25           1

   6 East, Oggy           42 Arfon Masters             33.04       32.91           1

(Event 26  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle)

   7 Reeves, Mark         42 Wellingborough            37.00       35.16           1

                    16.27

   8 Norman, Ian          40 Wellingborough            36.00       37.29           1

 

Event 26  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle

   1 Holmes, Colin        48 Stalybridge Asc           27.15       27.12           5

   2 Partridge, Mark      46 Stroud Masters SC         28.33       28.82           3

   3 Jones, Mark          49 Prescot Swimming Club     29.00       29.76           2

   4 Standring, John      47 Stalybridge Asc           28.95       29.80           1

   5 Davis, Paul          47 Shrewsbury Masters        31.50       30.47           1

   6 Howgill, Stephen     46 Loughborough Town SC      32.00       31.30           1

   7 Foxall, Charles      49 Northgate Bridgnorth SC   31.36       31.78           1

 

Event 26  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle

   1 Weston, Steve        54 Leominster Kingfishers SC 32.00       29.11           5

   2 Finny, Martyn        51 Etwall Eagles             31.72       30.60           3

   3 Woodall, Richard     54 Etwall Eagles             31.80       32.19           2

   4 Altman, Stuart       51 Shrewsbury Masters        35.00       36.96           1

 

Event 26  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle

   1 Barton, Neville      55 Trafford Metro Borough SC 27.90       28.07           5

   2 Hodkinson, Nigel     56 Stalybridge Asc           30.60       32.11           3

   3 Millington, Paul     57 Camp Hill Edwardians      33.00       33.87           2

   4 Bishop, Gerry        59 Camp Hill Edwardians      35.00       36.63           1

   5 Upton, Michael       56 Northgate Bridgnorth SC   45.00       41.15           1

                    19.97

 

Event 26  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle

   1 Rowson, Alan         60 Trafford Metro Borough SC 31.60       32.16           5

 

Event 26  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle

   1 Butterworth, Roy     65 Newton Hall  Blackpool SC 36.50       37.23           5

 

Event 26  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle

   1 Tennant, John        70 Birmingham Masters        30.72       31.31           5

   2 Leatherbarrow, Don  71 Cinderford & District SC  32.00       32.59           3

   3 McDonald, Maurice    71 Liverpool Asc             38.82       39.11           2

                    21.23

   4 Walker, Tom          74 City of Chester           38.93       39.68           1

                    19.95

 

Event 27  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke

   1 Almond, Kate         20 Shrewsbury Masters        42.60       41.70           5

   2 Bayliss, Laura       24 Northgate Bridgnorth SC   44.36       45.26           3

 

Event 27  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke

   1 Smith, Rebecca       29 Camp Hill Edwardians      44.28       40.88           5

   2 Rothwell, Lucy       28 Arfon Masters             41.87       41.23           3

   3 Wallace, Louisa      28 Kettering Swimming Club   43.00       43.92           2

   4 Sibcy, Alison        25 Loughborough Town SC      45.60       43.96           1

   5 Nightingale, Katie  29 Etwall Eagles             55.69       57.27           1

 

Event 27  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke

   1 Bainbridge, Nicola  38 Camp Hill Edwardians      37.30       38.02           5

   2 Graham, Jacqui       37 Etwall Eagles             42.30       42.58           3

(Event 27  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke)

   3 Stansbie, Lisa       35 Etwall Eagles             43.40       44.17           2

   4 Morris, Alex         38 Shrewsbury Masters      1:15.00       56.17           1

 

Event 27  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke

   1 Bolton, Jo           43 Trafford Metro Borough SC 39.00       38.97           5

   2 Mellor, Linda        44 Etwall Eagles             54.76       55.63           3

 

Event 27  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke

   1 Cheema, Ruth         47 Market Harborough SC      38.52       37.79           5

   2 Bettinson, Hayley    46 Camp Hill Edwardians      39.00       37.89           3

   3 Jones, Sandra        45 Gloucester Masters SC     40.90       40.88           2

   4 Morley, Lorraine     46 Market Harborough SC      46.23       47.65           1

   5 Farrow, Jacquline    45 Kettering Swimming Club   52.12       52.12           1

   6 Edwards, Brigit      49 Arfon Masters             53.00       54.43           1

 

Event 27  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke

   1 Briggs, Janet        50 Etwall Eagles             48.55       48.69           5

 

Event 27  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke

   1 Wilson, Alison       55 Shrewsbury Masters        47.00       50.09           5

   2 Jones, Louise        55 Arfon Masters             50.00       54.25           3

   3 Slater, Christine    57 Arfon Masters           1:05.00    1:05.20           2

 

Event 27  Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke

   1 Walker, Brenda       71 City of Chester           57.00       58.09           5

   2 Griffiths, Patricia 70 Shrewsbury Masters      1:00.00    1:03.10           3

 

Event 28  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle

   1 Carrick, Tom         20 Shrewsbury Masters        59.81       57.54           5

      27.76  29.78

   2 Morris, James        19 Northgate Bridgnorth SC 1:00.03    1:03.02           3

      29.36  33.66

 

Event 28  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle

   1 Lyle, James          26 Northgate Bridgnorth SC   54.88       55.10           5

      26.39  28.71

   2 Shaw, Carl           29 Loughborough Town SC      55.50       55.69           3

      26.85  28.84

   3 Lyle, Andrew         26 Northgate Bridgnorth SC   55.00       55.97           2

      26.67  29.30

   4 Holland, Dave        28 Etwall Eagles             56.00       57.07           1

      27.25  29.82

 

Event 28  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle

   1 Malpass, Chris       30 City of Chester           58.00       57.97           5

      27.94  30.03

   2 Gubb, Chris          31 Loughborough Town SC    1:01.00    1:02.14           3

      29.76  32.38

   3 Coley, Craig         30 Birmingham Masters      1:01.80    1:02.82           2

      30.12  32.70

   4 Gibbs, Matt          30 Ellesmere Port          1:02.80    1:03.98           1

      30.31  33.67

 

Event 28  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle

   1 Harrison, Karl       39 Loughborough Town SC    1:01.01    1:02.86           5

      30.23  32.63

(Event 28  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle)

   2 Cordingley, Jason    37 Arfon Masters           1:21.00    1:22.66           3

      38.57  44.09

 

Event 28  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle

   1 Breese, Paul         43 Northgate Bridgnorth SC 1:01.83    1:01.45           5

      30.00  31.45

   2 Haworth, Philip      44 Stalybridge Asc         1:02.73    1:02.48           3

      30.11  32.37

   3 Denton, Matthew      42 Shrewsbury Masters      1:10.00    1:06.22           2

      32.09  34.13

   4 Darby, John          42 City of Chester         1:10.00    1:08.14           1

      32.52  35.62

   5 Mitchelmore, Darren 43 Shrewsbury Masters      1:09.50    1:12.39           1

      34.63  37.76

   6 Smith, Clive         40 Etwall Eagles           1:10.00    1:17.19           1

      35.63  41.56

 

Event 28  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle

   1 Gristwood, Andrew    45 Cleethorpes & District SC 59.50    1:00.27           5

      29.26  31.01

   2 Searle, Richard      45 Stroud Masters SC       1:03.06    1:01.01           3

      29.41  31.60

   3 Arnold, Rob